Sobota, 11 stycznia 2025 - Feliksa, Honoraty, Marty

BWA w Sandomierzu A A A

Jan Paweł Mazurkiewicz działał w Sandomierzu jeszcze przed II wojną światową. Urodził się 26 czerwca 1886 roku w Radomyślu nad Sanem, zmarł 19 maja w 1978 roku w Sandomierzu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Teodora Axentowicza. Artysta malarz, twórca Państwowego Instytutu Kultury Plastycznej i prezes Stowarzyszenia Artystyczno-Literackiego. Po II wojnie światowej, w latach 1947-48 burmistrz Sandomierza, pedagog, kolekcjoner i społecznik, twórca ogniska plastycznego, prowadził własną galerię sprzedażną "Bazar pamiątek". Został pochowany na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Tworzył pejzaże, przeważnie sandomierskie, portrety, sceny rodzajowe i symboliczne. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu oraz w zbiorach prywatnych. Biuro Wystaw Artystycznych w Sandomierzu w swojej kolekcji malarstwa posiada jeden niewielkich rozmiarów obraz Jana Pawła Mazurkiewicza pt. "Sandomierz jesienią".
Pejzaż sandomierski z uśpionym jeszcze miastem, z widokiem na błonia i górującą nad nimi sandomierską starówką, zamkiem, katedrą, Domem Długosza, Collegium Gostomianum, ratuszem i dalej kościołem Św. Ducha i Bramą Opatowską. Pejzaż spowity nadwiślańską jesienną mgłą, odrealniającą kontury, rozświetla liliowa poświata wstającego dnia. Kompozycja utrzymana w monochromatycznej tonacji fioletów i błękitów z nielicznymi akcentami zieleni i ugrów, odwołuje się się do malarskiej tradycji Młodej Polski.

Andrzej Luściński urodził się w 1942 roku w Zawichoście. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek malarstwo - w pracowni profesora Tymona Niesiołowskiego. Dyplom uzyskał w 1969 roku. W latach 1969-87 wykładał na UMCS w Lublinie. Brał udział w licznych wystawach na terenie Polski, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Kielcach, Warszawie, Gdańsku i za granicą: w Hiszpanii, Japonii, Portugalii, Wenezueli, Meksyku, USA, Kanadzie. Jest ZPAP Oddział Kielce. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień, m.in. Nagroda Prezesa Oddziału ZPAP Kielce, kilkakrotnie nagradzany i wyróżniany w sandomierskich "Porównaniach", w tym I Nagroda Starosty Powiatu Sandomierskiego w 2003 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów, galerii, w kolekcjach prywatnych. Uprawia malarstwo i grafikę. Jest rzeczoznawcą MKiDN w dziedzinie malarstwa. Razem z żoną Mirosławą znajdują się w gronie założycieli Przyjaciół Ziemi Zawichojskiej. Mieszka i pracuje w Sandomierzu. Andrzej Luściński jest wytrawnym artystą, operującym śmiałą plamą barwną rozlewającą się na płótnie, czasem też wykorzystującym świetlistość barwy i chropowatość prześwitującego, nie do końca zagruntowanego podłoża. Jest to widoczne w pejzażach nadwiślańskich, krajobrazach łąk i rozlewisk czy widoków Sandomierza, w których miękki modelunek i kontrasty światłocieniowe przybliżają artystę do romantyków. W pejzażach sandomierskich, ale nie tylko, po mistrzowsku rozwiązuje kwestie perspektywy. Niewielkie formaty zachwycają swą monumentalnością, przy jednoczesnym zachowaniu harmonii pomiędzy bezmiarem bezkresnego nieba, a górującym nad doliną miasteczkiem, jak np. w pracy "Sandomierz" z 1984 roku.
Mirosława Luścińska urodziła się w 1946 roku w Brzustowej. Studia artystyczne ukończyła w Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych, kierunek malarstwo. Dyplom otrzymała w 1970 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie zajmuje się wyłącznie pracą z zakresu konserwacji malarstwa sztalugowego (XV - XVIII, XIX - XX w.) oraz malarstwa ściennego (m.in. Fresk Romański), posiada uprawnienia konserwatorskie. Realizacje: w Polsce, Niemczech i Austrii. Jedna z prac artystki z kolekcji BWA "Widok na Sandomierz", której centralnym punktem jest sandomierska katedra swoją strzelistością łącząca ziemię z niebem, jest wymownym przykładem wrażliwości autorki na światło, przestrzeń i niezwykłą temperaturę barw.

ZDJĘCIA

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

VIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie Godowie

W pierwszą sobotę stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 202 147
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności