"Twardy gnat, martwy świat" to drugi dramat Mateusza Pakuły wystawiany na kieleckiej scenie. Wcześniej mogliśmy obejrzeć jego spektakl „Mój niepokój ma przy sobie broń”, który został nagrodzony przez dziennikarzy w plebiscycie „O Dziką Różę”. Mateusz Pakuła tworzył tekst do najnowszej sztuki posługując się koncepcją „bad writing – good art”. Ze złej literatury tworzy dobrą sztukę. Odwołuje się tym samym do koncepcji „bad painting”, czyli świadomie złego malarstwa. W tym przypadku Mateusz Pakuła wzorował się na powieści Marcina Obuchowskiego "Ten, który sprzeciwił się szatanowi", którą sparodiował, przekształcił i ośmieszył. Można zastanawiać się, czy jest to etyczne i czy można odebrać nieutalentowanemu twórcy jego sztukę, wyszydzać z niej i śmiać się z autora. Na te pytania próbują odpowiedzieć w drugiej części spektaklu wcielający się w role obu autorów aktorzy Dawid Żłobiński i Wojciech Niemczyk. Bohaterem sztuki jest Hans Klops, grany przez znakomitego w tej roli, Andrzeja Platę. Chociaż przez większość spektaklu dominuje monolog, to aktor w swojej żywiołowej grze, mimice, nieustannie bawi i przykuwa naszą uwagę. Towarzyszy nam lęk, śmiech, ironia, tragizm. W niektórych momentach odnosimy wrażenie, że aktor wychodzi z roli, wrzuca własne teksty, zapomina kwestii, a na koniec „kradnie” rolę ze spektaklu „Caryca Katarzyna”, tańcząc na scenie w czerwonej sukience. W spektaklu zobaczymy również grającą na basie Zuzannę Skolias oraz jej brata Antonisa Skoliasa, który gra na perkusji . Sztukę wyreżyserowała Eva Rysowa - absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Brnie, współzałożycielka grupy teatralnej D’EPOG. Spektakl „Twardy gnat, martwy świat” jest jej piątą pracą reżyserską w Polsce. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Elminowska, która akcję sztuki przeniosła do lodówki.
"Twardy gnat, martwy świat" to druga część dramatycznego dyptyku Mateusza Pakuły „Na końcu łańcucha”. Część pierwszą wystawił lubelski teatr.
Spektal będzie prezentowany od 18.04 od godz. 19.00 do 21.04 do godz. 22.00 na stronie https://www.youtube.com/user/TeatrZeromskiego