W stosunku do bibliotek można zastosować wiele różnych rankingów „naj”, biorąc pod uwagę: wiek, liczbę księgozbioru, walory estetyczne budynku lub wnętrza, oryginalność siedziby lub zasobu bibliotecznego. Za największą na świecie uważana jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, posiada ponad 170 milionowe zbiory: książki, rękopisy, inkunabuły, mapy.
Jako jedne z najpiękniejszych, uznane zostały m.in.: Biblioteka Trinity College w Dublinie, najstarszego uniwersytetu w Irlandii ze słynną tzw. Długą Salą, Biblioteka Escorial w Madrycie, zachwycająca freskami i zabytkowymi globusami. Słyną z barokowego wnętrza Benedyktyńska Biblioteka w Admont (Austria) i Biblioteka Joanina w Combrze (Portugalia), ta ostatnia również z zamieszkującymi ją nietoperzami.
Coraz więcej jest na świecie bardzo nowoczesnych bibliotek, które nie tylko zaspakajają potrzeby najbardziej wymagających czytelników, ale też zachwycają lub zadziwiają swoją architekturą. Jedną z nich jest duńska Biblioteka Królewska w Kopenhadze, nazywana Czarnym Diamentem, bo elewacja z czarnego granitu i przyciemnionego szkła kojarzy się właśnie z tym minerałem.
Źródło: PBW