Niedziela, 12 stycznia 2025 - Bernarda, Czesławy, Grety

Koncert Karola Radziwonowicza A A A

W programie:
F.MENDELSSOHN-BARTHOLDY Uwertura koncertowa Hebrydy h-moll op. 26
F.LISZT (instrumentacja Z. Rychert) Hexameron na fortepian i orkiestrę
M. MUSORGSKI Obrazki z wystawy

Uwertura Hebrydy (Grota Fingala – tytuł zamiennie używany przez kompozytora) op. 26 ukończona została w 1832 roku. Określano ją jako „poemat dźwięków”. Podczas podróży do Anglii Mendelssohn odwiedził również Szkocję. Na jednej z wysp archipelagu Hebrydy dosłownie wstrząsnęło nim piękno Groty Fingala, popularnej atrakcji turystycznej. Kiedy sam Bóg zabiera się do malowania pejzażu, rezultaty są zadziwiająco piękne – donosił w liście do rodziny, a oszałamiający urok i nastrój tego miejsca zawarł w utworze, który mimo że nazywa się uwerturą, to jednak jest kompletnym dziełem.

W 1835 roku pod Paryżem zmarł przedwcześnie Vincenzo Bellini, kompozytor, który na kartach romantyzmu zapisał się jako twórca kultywujący nurt bel canta. Powstał wówczas pomysł szczególnego uczczenia pamięci Vincenza Belliniego. Mianowicie zwrócono się do pięciu kompozytorów-pianistów oraz Franciszka Liszta z zamówieniem na koncertowe wariacje na temat marsza z Purytanów Belliniego. Powstało kolektywne dzieło, w które największy wkład miał jednak Liszt. Sigismond Thalberg, Johann Peter Pixis, Henri Herz, Carl Czerny i Fryderyk Chopin skomponowali po jednej wariacji. Całość uzyskała symboliczny tytuł Hexameron, nawiązujący do biblijnego opisu sześciu dni stworzenia. Kompozytorzy postawili na pianistyczną wirtuozerię, stąd mnóstwo w utworze tryli, tremoland i innych technicznych sztuczek. Ale najwięcej poezji, jakiegoś dyskretnego czaru, lekkości i delikatności tkwi w Chopinowskiej Wariacji VI – przekonuje w komentarzu do programu Marcin Majchrowski. Xeksameron został wykonany po raz pierwszy ostatniego dnia marca 1837 roku na charytatywnym koncercie, w czasie którego doszło do swoistego pojedynku między Lisztem a Thalbergiem o tytuł największego pianisty świata. Wyrok był bardzo dyplomatyczny: Thalberg jest pierwszym pianistą świata, ale Liszt jest wyjątkowy.

To niezwykłe dzieło usłyszymy w wykonaniu Karola Radziwonowicza (na zdjęciu), pianisty-wirtuoza, którego „interpretacje wyrastają wysoko ponad przeciętny poziom plasując go w rzędzie artystów wybitnie utalentowanych”, jak zgodnie podkreśla krytyka.

Na zakończenie wieczoru lubiane bardzo Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego, czyli cykl dziesięciu miniatur na fortepian, pisanych z potrzeby serca po obejrzeniu wystawy akwareli i rysunków zmarłego latem 1873 roku przyjaciela – malarza Wiktora Hartmanna. … całości słuchamy z zapartym tchem, zaskakujące kontrasty traktując jak wejrzenia w świat prawdziwego piękna, migotliwe i niepowtarzalne – rekomenduje Kacper Miklaszewski.

Karol Radziwonowicz
koncertował na wszystkich kontynentach, a jako solista występował w salach koncertowych, m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Festspielehaus w Salzburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, Ikebukuro Art Center w Tokio, Pałac Ermitaż w St. Petersburgu, Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Jedyny na świecie pianista, którego nagrania utworów F. Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie, odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Film z nagraniami artysty, dokumentujący to wydarzenie, otrzymał nagrodę Grand Prix oraz statuetkę Złotego Anioła na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Monaco 2012. Jako jedyny pianista na świecie dokonał nagrania wszystkich dzieł fortepianowych I. J. Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapason), a jego nagranie utworów F. Chopina na fortepian z orkiestrą zostało Bestsellerem w Kanadzie w 1999. Z okazji Roku Chopinowskiego na specjalnym fortepianie marki Bösendorfer nagrał płytę z arcydziełami chopinowskiej miniatury. Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną - prowadzi klasy mistrzowskie w kraju i za granicą, jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych, wykładowcą klasy fortepianu w ZPSM nr 1 oraz UMCF w Warszawie. Prezes polskiego oddziału stowarzyszenia EPTA (European Piano Teachers Association), Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego oraz wiceprezes Towarzystwa im F. Chopina w Warszawie.

Koncert odbędzie się 31 stycznia o godzinie 19.00.

Źródło: FŚ

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 220 173
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności