W czwartkowym spotkaniu udział wezmą Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Mongolii w Polsce Bataa Nemekh. Wśród członków delegacji mongolskiej pojawią się także: radca Ambasady Mongolii w Polsce Gerelmaa Adiya, konsul honorowy Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur i dyrektor Centrum Kultury Mongolii w Krakowie Munkhtsolmon Jadamba.
W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja strojów oraz pieśni mongolskich i polskich. Nie zabraknie także degustacji tradycyjnych potraw obu kuchni. Na zakończenie, o godzinie 15.00 w sali widowiskowej WDK rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Mongolia – Nomadic by Nature”.
Jak wynika z zachowanej w archiwum MSZ notatki z 17 grudnia 1953 r. pt. „Kalendarium nawiązania stosunków dyplomatycznych z Mongolią” oraz tekstu noty przekazanej do Ambasady Mongolskiej Republiki Ludowej, oficjalne nawiązanie stosunków dyplomatycznych między krajami nastąpiło 14 kwietnia 1950 roku. Mimo odległości geograficznej rośnie wymiana handlowa, a polskie produkty niezmiennie są obecne na rynku mongolskim.
Polska przez długi okres była popularnym miejscem kształcenia mongolskich studentów i wielu przedstawicieli mongolskiej elity do dzisiaj swobodnie porozumiewa się po polsku. W czołowych uniwersytetach w stolicach obu krajów działają wydziały mongolistyki i polonistyki, kontynuowane są tradycje współpracy naukowej w tak wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, jak paleontologia i etnologia.