O godz. 11.00 w Brzezinkach wyruszy Orszak Trzech Króli . Po raz pierwszy wydarzenie organizowane przez parafię NMP Królowej Świata w Brzezinkach i Centrum Edukacji i Kultury „
Szklany Dom" w Ciekotach znalazło się na ogólnopolskiej mapie OTK i jest organizowane ze wsparciem Fundacji Orszak Trzech Króli.
Mieszkańcy poszczególnych miejscowości spotkają się w swoich orszakach w różnych punktach Brzezinek. Orszak Czerwony z królem Kacprem (Wojciech Haba) zasilą mieszkańcy Barczy, Brzezinek i Klonowa. Orszak Zielony z królem Melchiorem (Andrzej Bawół) z mieszkańcami Mąchocic-Scholasterii, zaś Orszak Niebieski z królem Baltazarem (Roman Kołomański) z mieszkańcami Ciekot.
Wszystkie orszaki wyjdą jednocześnie, by ok. godz. 11.15 spotkać się na parkingu przy cmentarzu w Brzezinkach. Tam wszyscy obejrzą pierwszą jasełkową scenkę związaną ze zwiastowaniem Maryi, tam też spotkają się Trzej Królowie i razem wsiądą do bryczki zaprzęgniętej w konie, by dojechać na dwór króla Heroda. Ostatnią trzecią scenkę, przy stajence, zaplanowano na schodach kościoła. W czasie przejścia orszaku jego uczestnicy będą kolędować z udziałem grupy „
Brzezinianki „oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca „
Żeromszczyzna” i ZPiT „
Ciekoty”. W jasełkowe role wcielą się parafianie. Królowie będą sypać cukierkami, a gospodynie z Brzezinek przygotują słodkie wypieki. Wydarzenie zakończy msza święta o godz. 12.00.
Na uczestników spotkania będą czekać bezpłatne kolorowe korony, śpiewniki kolęd, gazetki misyjne, pamiątkowe naklejki, a orszak zostanie poprowadzony na czele z kolorowymi flagami, które są orszakowym znakiem rozpoznawczym. Przed kościołem zbudowana będzie stajenka ze zwierzętami gospodarskimi.
O godz. 15.00 rozpocznie się Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych, którego organizatorami są Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach i CEiK „
Szklany Dom" w Ciekotach. Zespoły będą rywalizowały w dwóch kategoriach: pierwsza to autentyczne formy kolędowania, takie jak herody, chodzenie z gwiazdą, szopką, turoniem, które odzwierciedlają tradycje kolędowe regionu. Druga kategoria to stylizowane grupy kolędnicze, których prezentacje wychodzą poza tradycyjne formy kolędowania.
Laureaci przeglądu będą reprezentować województwo świętokrzyskie w
Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej oraz
Pastuszkowym Kolędowaniu w Podegrodziu.