Listy z obozów Auschwitz i Gross-Rosen zostały napisane przez osoby pochodzące z Kielecczyzny w latach 1942-1944. Stanowią dowód bliskich relacji więźniów z rodziną. Opisane zostały w nich warunki jakie panowały w obozach koncentracyjnych. Z powierzchni listów usunięto taśmy klejące oraz wzmocniono podłoże. Uzupełnione zostały ubytki na krawędziach dokumentów.
Strój ze skarżyskiej fabryki HASAG składa się z koszuli i spodni, wykonany został z krótkowłóknistego papieru, barwionego po wytkaniu. To jedyny tego typu kompletny ubiór zachowany w kolekcji muzealnej w Polsce. Odzież została oczyszczona z zanieczyszczeń, zaplamień i zabrudzeń. Ubytki w strukturze zostały uzupełnione papierem czerpanym. Powierzchnia ubioru została wyprostowana, a miejscowe przetarcia scalone kolorystycznie. Eksponat wypełniono bezkwasowym papierem o dobranej kolorystycznie barwie.
Eksponaty stanowią świadectwo martyrologii mieszkańców polskich wsi w czasie II wojny światowej, działania podjęte przez Muzeum Wsi Kieleckiej przyczynią się do ratowania dziedzictwa tragicznych wydarzeń jakich doświadczył naród polski w latach 1939-1945.
Będzie można oglądać je na wystawie nowego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Źródło: MWK