Piątek, 26 czerwca 2026 - Jana, Pauliny, Rudolfiny

"Noc generała" A A A

Zajęcia rozpoczną się o godz. 8.45 – wtedy na dziedziniec wejdzie pierwsza grupa uczniów i zostanie zatrzymana przez patrole wojskowe, po otrzymaniu przepustek wejdą do OMPiO. Tu dostaną oporniki i wezmą udział w godzinnych zajęciach. Będą analizować różne materiały źródłowe (w tym ikonograficzne) i przygotowywać plakaty (władza w stanie wojennym i społeczeństwo w stanie wojennym). Po prezentacji efektów swojej pracy grupa ponownie zderzy się z „siłami porządkowymi” – ZOMO, milicją i wojskiem – na dziedzińcu OMPiO.

"Taka forma przybliżenia niełatwej współczesnej historii naszej ojczyzny, jesteśmy pewni, pomoże uczniom zrozumieć, czym był stan wojenny dla Polaków, jakie represje, zakazy i nakazy ograniczające prawa człowieka wprowadziła władza PRL, jak wyglądało życie codzienne zwykłych mieszkańców, jak społeczeństwo przeciwstawiało się władzy, jakie były formy oporu. Rekonstrukcja ułatwi uczniom wejść w klimat sytuacji sprzed 38 lat, ale też zdobyć wiedzę na temat tej mrocznej historii. Na dziedzińcu będą palić się koksowniki, będzie armatka wodna i oddziały ZOMO, milicji i wojska w umundurowaniu – będzie to grupa rekonstrukcji historycznej pod dowództwem Zbigniewa Kowalskiego." - tak na temat zajęć wypowiadaja sie organizatorzy.

Źródło: OMPiO

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 438 837
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności