Ptaki kieleckich parków
Spacer ornitologiczny ze Stanisławem Łubieńskim. Dziennikarz współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym” podzieli się umiejętnościami dostrzegania niezwykłych, skrzydlatych mieszkańców naszego miasta. Od kilku lat prowadzi spacery ornitologiczne w Warszawie i innych miastach Polski. Swoją pasją dzieli się także w książce „Dwanaście srok za ogon”, za którą czytelnicy uhonorowali go nagrodą Nike 2017. Zapisy przez stronę www.jankarski.org.pl
11 grudnia, środa, godz. 18.00
„Boska ziemia”
Spotkanie z o. Stanisławem Jaromim, wokół jego nowej książki „Boska Ziemia”, w której opowiada o relacjach chrześcijaństwa i ekologii. Czy Biblia usprawiedliwia wycinanie lasów? Skąd się wziął mit, że ekologia to mrzonka, z którą katolikom jest nie po drodze? Po co papież mówi o zmianie klimatu? I co zrobić z argumentem, że człowiek jest koroną stworzenia i wolno mu do woli eksploatować Ziemię?
12 grudnia, czwartek, godz. 18.00
Mnich z rabinką kłócą się o Ziemię
Rozmowa Małgorzaty Kordowicz, rabinki z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, z o. Stanisławem Jaromim, franciszkaninem. Czy w taki sam sposób odczytujemy to, co o stosunku wobec Ziemi mówi Stary Testament: wspólne dziedzictwo obu religii? Czy łatwiej żyć ekologicznie, gdy jest się Żydem lub chrześcijaninem? Zderzenie dwóch perspektyw w spojrzeniu na jeden, niezwykle istotny temat.
14 grudnia, sobota, godz. 12.00
Warsztaty o życiu LESS WASTE - Jak żyć less waste i nie zwariować?
Czyli o tym jak bezboleśnie zacząć zmieniać swoje nawyki w trosce o stan naszej planety, jak żyć less waste z dziećmi i o tym że ekolog jest w każdym z nas, musimy tylko o niego zadbać. Prowadzący są twórcami „Ekowioski” – inicjatywy przyjaciół, którzy chcą się dzielić swoim doświadczeniem związanym ze zmianą stylu życia na less waste.
Zapisy przez stronę www.jankarski.org.pl
14 grudnia, sobota, godz. 17.00
Missa Pagana
Koncert Jana Kondraka, autora, kompozytora i wykonawcy piosenek, współzałożyciela Lubelskiej Federacji Bardów. Nasz gość stworzył pierwszą w Polsce całościową wizję muzyczną poematu Edwarda Stachury. Utwory poety przesycone są chęcią naprawy świata bez religii w tle. Szuka on wspólnej dla wszystkich ludzi podstawy do zmiany stosunku wobec świata i innych.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego