„Muzeoterapia” to coroczna konferencja grupy naukowców, praktyków,
osób zainteresowanych socjoterapeutycznymi i psychoterapeutycznymi
metodami pracy stosowanymi w muzeach. Podczas dwudniowego spotkania
omawiane będą relacje beneficjentów programów edukacyjnych i
pracowników różnych instytucji z dziedzictwem kulturowym.
W ramach konferencji odbywają się dwie sesje krótkich wykładów
monograficznych. W tym roku poruszane będą kwestie związane z
działaniami arteterapii oraz samej muzeoterapii. Postawienie pytania:
„jak to działa?”, pozwoli przyjrzeć się szerzej nie tylko samym
działaniom edukacyjnym z szeroko rozumianej edukacji muzealnej czy
edukacji z wykorzystaniem sztuki, ale również odwoła do bezpośrednich
doświadczeń uczestników konferencji. Zarówno prelegenci jak i
uczestnicy będą mogli porównać doświadczenia własne z podjętymi
tematami.
W drugim dniu konferencji odbędą się warsztaty pokazujące szerokie
spektrum wykorzystania sztuki w działaniach edukacyjnych. Działania
twórcze pokażą, jak sztuka i dzieło wpływają na nasze emocje oraz
jak kontakt bezpośredni z dziełem sztuki zmienia nasze postrzeganie i
buduje relacje: dzieło – odbiorca.
Dzięki okulografom, będzie okazja „złapać” nieuchwytne, jakby się mogło
wydawać, zapisy uczuć wywoływanych przez określone dzieła sztuki
oraz sprawdzić jakie dzieła najpełniej oddają nasze emocje.
Szczegółowy program konferencji na stronie https://mnki.pl/pl/muzeoterapia/program












