I takie właśnie wydarzenia zaplanowano na uroczysty finał konkursu obejmujący prezentacje zwycięskich prac, wystawę „Animatus. Progres”, warsztaty, wykład, a także spotkanie „Forum form” z udziałem studentów i absolwentów szkół artystycznych, służące wymianie doświadczeń i idei dotyczących tworzenia współczesnych lalek-animantów. Podobnie jak w roku ubiegłym, w finale "Animatusa" nie zabraknie pokazów lalkarskich spektakli dla dorosłych. Będzie to „Makbet” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, „Exit. Fantazje Hamleta” niemieckiego teatru Figurentheater Wilde & Vogel oraz „Pokój Gerdy” Teatru Osobniak z Rosji.
Partnerami konkursu „Animatus” są: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
PROGRAM
15 listopada
- Godz. 19.00 „Makbet” | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)
- Godz. 10.00 -14.00 „Nasze dziwne stwory” – warsztaty lalkarskie z Davidem Zuazolą | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)
- Godz. 15.00 Otwarcie wystawy pn. „Animatus. Progres” | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)
- Godz. 15.30 Prezentacja prac Laureatów, powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych pn. ANIMATUS | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)
- Godz. 17.00 „Exit. Fantazje Hamleta” Figurentheater Wilde & Vogel (Niemcy) | Kieleckie Centrum Kultury Mała Scena (pl. Moniuszki 2B)
- Godz. 19.00 „Makbet” |Teatr Laki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)
17 listopada
- Godz. 10.00-13.30 „Nasze dziwne stwory” - warsztaty lalkarskie z Davidem Zuazolą | Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (ul. Duża 9)
- Godz. 14.00 „Forum form” – prezentacja prac studentów i absolwentów uczelni artystycznych | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2 )
- Godz. 15.00 Współczesne lalki teatralne - wykład prof. Marka Waszkiela | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)
- Godz. 16.30 Prezentacja prac Laureatów, powstałych w ramach Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych pn. Animatus | Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)
- Godz. 18.00 „Pokój Gerdy” Teatru Osobniak (Rosja) | Kieleckie Centrum Kultury Mała Scena (pl. Moniuszki 2B)
INFORMACJE O WYDARZENIACH
- OTWARCIE WYSTAWY „ANIMATUS. PROGRES”
- PREZENTACJE PRAC LAUREATÓW KONKURSU ANIMATUS
- SPEKTAKL „MAKBET” - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
adaptacja, reżyseria, scenografia - Adam Walny
kostiumy - Marek Idzikowski
muzyka - Paweł Witulski
występują: Miłosz Pietruski, Anna Iwasiuta- Dudek, Małgorzata Sielska, Andrzej Kuba Sielski, Błażej Twarowski
Jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Szekspira „Makbet” to ponadczasowa opowieść o żądzy władzy, determinacji ludzkiego losu, a także źródłach zła w świecie oraz cierpieniu człowieka. Tytułowy bohater sztuki łączy w sobie cechy nieokiełznanego mordercy z wrażliwością i poetycką wyobraźnią. A historia jego zbrodni, choć już powszechnie znanej, nadal inspiruje. Inspiracji tej poddają się nie tylko teatry dramatyczne, lecz także teatry lalkowe, choć w przypadku tych ostatnich, jest to zjawisko rzadkie. Zdaniem reżysera i scenografa spektaklu, uznanego twórcy teatru formy - Adama Walnego, „nie ma szkoły, prototypów, kanonów, na których można się oprzeć w wystawianiu Szekspira i trzeba je dopiero wymyślić”. Zwłaszcza gdy sztukę osadza się w inscenizacji wykorzystującej oryginalne środki plastyczne.
- Figury lalkowe są tym, czym dla teatru dramatycznego są miecze, sztylety i inne narzędzia zbrodni. Lalki są bronią, za którą możemy się schować; która pozwala nam mówić o rzeczach strasznych, nie w bezpośredni sposób – tłumaczy Walny. Klucz do stworzenia świata „Makbeta” w jego ujęciu stanowi idący Las Birnamski, znajdujący się w zasadzie poza fabułą dramatu. To w nim, poza ludzkim doświadczeniem i wyobrażeniem, jest nadzieja. O ile Makbet to melodia, Las Birnamski to akompaniament. Akompaniament trwa, melodia pojawia się i kończy, wewnątrz akompaniamentu…
- SPEKTAKL „EXIT. FANTAZJE HAMLETA” - Figurentheater Wilde & Vogel (Niemcy)
Reżyseria: Frank Soehnle
Lalki i scenariusz: Michael Vogel
Muzyka: Charlotte Wilde
Występuje: Michael Vogel
Fenomen spektaklu „Hamlet” w wykonaniu duetu artystycznego Vogel&Wilde opiera się na umiejętnym kolażu teatralnym i muzyczno-plastycznej grze z tekstem Szekspira. Postacie, zniekształcone do groteskowych marionetek, wydobywają się ze zgniłej sceny. Ożywiane dźwiękami gitary elektrycznej, Król Klaudiusz i Królowa Gertruda, Hamlet i Ofelia, Klaun i Aktor, ponownie zaczynają swoją grę… Skrawki słów i dialogów w języku angielskim i niemieckim mieszają się tu z dawną oraz współczesną muzyką, graną na żywo, a lalkarstwo balansuje między stylistyką ciężkiego punku i delikatnej poezji.
- SPEKTAKL „POKÓJ GERDY” – Teatru Osobniak ( Rosja)
Reżyseria- Jana Tumina
Występują: Alisa Okeynik, Dima Chupakhin
Podobnie jak nasze ciało, nasz pokój jest odbiciem wszystkich doświadczeń, które kolekcjonujemy przez całe życie. Wszyscy znamy bajkę o pełnej niebezpieczeństw podróży Gerdy. Zastanówmy się jednak… czy Gerda naprawdę musiała wychodzić na zewnątrz, aby odnaleźć Kaja? Co by się stało, gdyby wyruszyła w tę podróż bez opuszczenia pokoju, a ludzie, drogi i dziwne miejsca spotykała zamknięte w przedmiotach? Wówczas jej historia przestałaby być opowieścią o dorastaniu, a stała się metaforyczną grą pamięciową odtwarzającą przeszłość. Przedstawienie wprowadza publiczność do świata przedmiotów i słów inspirowanych baśnią „Królowa Śniegu”. To czarująca rzeczywistość pełna dźwięków i lalek, w której Gerda występuje samotnie, podążając za wspomnieniami i refleksjami. W bohaterce, niczym w lustrze, odbijają się inni bohaterowie Andersena, a ona sama nie zauważa upływu czasu, uważając się za małą dziewczynkę szukającą Kaja.
Spektakl „Pokój Gerdy” opowiada o dążeniu do prawdy i związanym z tym lękiem, a także o wieczności, która zawsze jest gotowa, aby się z nami spotkać. To wieczność mieszcząca się w jednym słowie, które wydychamy wraz z ciepłem na zamarznięte okno, po to tylko, aby w końcu zobaczyć coś, co utraciliśmy bardzo dawno temu. Coś bardzo cennego.
- „FORUM FORM”
- WYKŁAD „WSPÓŁCZESNE LALKI TEATRALNE”- prof. Marek Waszkiel
Marek Waszkiel - dr hab., historyk teatru lalek, krytyk i pedagog, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez lata związany z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie, kierował Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, szefował Białostockiemu Teatrowi Lalek i Teatrowi Animacji w Poznaniu. Autor wielu publikacji o teatrze lalek, współpracuje z wieloma teatrami, festiwalami i szkołami lalkarskimi na całym świecie.
- WARSZTATY LALKARSKIE DAVIDA ZUAZOLI - „NASZE DZIWNE STWORY”
Pochodzący z Chile David Zuazola to aktor, komunikator audiowizualny, scenarzysta, muzyk i lalkarz. Jest laureatem licznych międzynarodowych nagród, swoje prace prezentował w ponad 20 krajach.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rezerwację miejsc na wszystkie wydarzenia prowadzi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Rezerwacja telefoniczna: 41 344 – 58 – 36 w godz. 7.30 – 15.30 lub mailowa rezerwacje@teatrkubus.pl (rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez teatr). Sprzedaż biletów w dniu i miejscu prezentacji spektaklu, na 2 godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Cena biletu na spektakle - 20 zł; na pozostałe wydarzenia - wstęp wolny.
Więcej na www.teatrkubus.pl oraz na www.animatuscontest.pl
Źródło: TLiA
Fot. Dmitriy Dubinnikov (""Pokój Gerdy"")