W ramach projektu nastąpi przebudowa i rozbudowa pawilonu archeologicznego w miejscu istniejącego pawilonu ochronnego nad reliktami kościółka św. Mikołaja z tzw. misą chrzcielną, modernizacja i rozszerzenie ekspozycji archeologicznej w podziemiach kolegiaty, adaptacja budynku byłego posterunku energetycznego PGE dla potrzeb Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Przeprowadzone będą również prace archeologiczne i konserwatorskie reliktów, zakup, instalacja i uruchomienie systemu multimedialnego na potrzeby ekspozycji oraz montaż instalacji zabezpieczających. Pawilon archeologiczny, podziemia pod bazyliką, dzwonnica w ramach modernizacji zostaną połączone w jedną ścieżkę turystyczną, co przyczyni się do uatrakcyjnienia szlaku zwiedzania. Realizacja projektu przyczyni się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku zamykającego wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki w całość, tworząc kompleks muzealny. Powstanie centrum konferencyjno-edukacyjne.
- Nad Wiślicą pojawił się promyk słońca. Rozpoczyna się realizacja projektu dotyczącego modernizacji Muzeum Archeologicznego. Po zakończeniu prac muzeum w Wiślicy będzie najnowocześniejszą placówką tego typu w kraju. Wiślica to "perła w koronie" województwa świetokrzyskiego - mówił podczas konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.
Projekt będzie kosztować 26 mln złotych. Pieniądze pochodzą ze środków funduszy unijnych, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fot. MNKi