Dwustuletnią historię Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1818-2018), najstarszej polskiej uczelni artystycznej, tworzyli i tworzą wyjątkowi artyści, konstruując fenomen Akademii, jeszcze nie do końca opisany, zbadany i nazwany. Na wystawie „
Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie” prezentowani są wybrani twórcy z różnych epok: z XIX, XX i XXI wieku. Ich wybór jest arbitralny i subiektywny.
Nie zabraknie najważniejszych malarzy : Jana Matejki, Artura Grottgera, twórców Młodej Polski – Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa, symbolisty Jacka Malczewskiego oraz oczywiście Stanisława Wyspiańskiego i Witkacego.
Na wystawie zobaczymy także prace Tadeusza Makowskiego, ucznia Jana Stanisławskiego, który działając w Paryżu, ówczesnej stolicy sztuki, wykształcił swój indywidualny styl, rozpoznawalny i osobny. Jego malarstwo fascynowało i inspirowało jednego z największych polskich grafików – Jerzego Panka, którego drzeworyty również znajdą się na ostrowieckiej wystawie. W środowisku paryskim działał uczeń Axentowicza i Malczewskiego, legionista Leopold Gottlieb. Z Paryżem przez niemal całe życie był związany Józef Czapski, „
świadek historii”, którego nie tyle malarstwo, ile teksty i niezłomna postawa stanowią, iż zdaje się jednym z najważniejszych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Po roku 1945 w Akademii pojawili się artyści, którzy tworzyli nową polską sztukę. Jest wśród nich Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i przełomowych dla teatru spektakli, oraz Andrzej Wróblewski, najważniejszy polski malarz drugiej połowy XX wieku. Będą także prace dwóch wielkich indywidualności polskiej sztuki – członków Grupy Krakowskiej Jonasza Sterna i Jerzego Nowosielskiego.
Wystawę zamyka prezentacja prac dwóch żyjących rektorów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, malarzy : Adama Wsiołkowskiego, który pełnił funkcję rektora w latach 2008–2012 i sprawującego tę funkcję od 2012 roku Stanisława Tabisza.
Autorką scenariusza i aranżacji wystawy jest dr Anna Król. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad dziewięćdziesiąt prac z kolekcji prywatnych oraz z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Fundacji Kyoto – Kraków.
(na podst. not. pras.)