"Prace nadesłane na konkurs LITHO-Kielce 2018/2019 ukazują nam wielką różnorodność w podejściu litografów zarówno do techniki, jak i formy obrazu, a także, co bardzo interesujące, indywidualne podejście do samego nośnika obrazu (...). Konkurs ten ukazuje nam swoisty renesans zainteresowania techniką, objawiający się bardzo wysoką jakością nadesłanych litografii, a także widocznymi w nich intensywnymi poszukiwaniami środków wyrazu, formy, a również eksperymentami technicznymi" - ocenił jeden z jurorów prof. Marek Sak.
„W epoce, która tak skłania do interdyscyplinarności, do mieszania technik, wystawa LITHO-Kielce 2018/2019 podkreśla bogactwo możliwości, jakie daje litografia oraz jej zdolność do eksperymentowania i łączenia z innymi sztukami graficznymi” – uważa prof. Thomas Riesing, przewodniczący jury.
Litografia to trudna i wymagająca technika graficzna wykorzystująca procesy chemiczne. Rysunek wykonuje się na specjalnym kamieniu litograficznym, a następnie przenosi go na papier za pomocą prasy litograficznej. Konkurs nawiązuje do kamieniarskich tradycji regionu świętokrzyskiego, w którym niegdyś pozyskiwano kamień litograficzny.
Źródło: BWA