W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowane są dni otwarte w obiektach zabytkowych, tematyczne wystawy w muzeach i instytucjach kultury, bibliotekach, sesje popularnonaukowe, koncerty, spacery i wycieczki, pikniki historyczne i festyny. Zgodnie z założeniami Europejskich Dni Dziedzictwa, w całej Europie wszystkie imprezy są bezpłatne. Również w naszym regionie z tej okazji zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń.
Muzeum Wsi Kieleckiej przygotuje wystawę „Kram bławatny” w Dworku Leszczyków, opowiadającą o tradycji tkactwa na Kielecczyźnie. Odbędą się też warsztaty „Od niteczki do koszuleczki przybliżają dawne sposoby powstawania tkanin. Omówienie technik tkackich oraz różnych rodzajów włókien”.
Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie planuje wystawę ze zwiedzaniem pt. „Jak historia powstania Przygód Koziołka Matołka wg Mariana Walentynowicza i Kornela Makuszyńskiego wpłynęła na przestrzeń Świata Bajki w ECB”. Przewodnicy przebrani za bajkowe postaci oprowadzą gości po ekspozycji „Bajkowy Świat” i przybliżą historię bohaterów książek Mariana Walentynowicza i Kornela Makuszyńskiego.
Z kolei w Rakowie będzie można uczestniczyć w grze miejskiej w pn. „Śladami legend i dawnych historii Ziemi Rakowskiej”, a Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na spotkanie poświęcone postaci Ignacego Jana Paderewskiego, który odegrał ogromną rolę w polskiej polityce po zakończeniu I wojny światowej i jest uważany za jednego z Ojców Niepodległości. Wydarzeniu będzie towarzyszyła prelekcja wzbogacona pokazem multimedialnym oraz koncertem, podczas którego zostaną wykonane utwory wybitnego pianisty.
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach ma w planach wydarzenie poświęcone jego historii. W programie projekcja filmów: „80-lecie Domu WFiPW marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach” oraz „Przez Atlantyk do legionów – historia mjr. Mariana Przyłuskiego”. Po seansie odbędzie się zwiedzanie budynku WDK z przewodnikiem.
Źródło: Urząd Marszałkowski