Przy okazji finisażu wystawy
czasowej „Między słowem a obrazem. Sztuka ilustracji w dziełach Żeromskiego – sylwetki artystów” spotkanie w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego poprowadzi Sylwia Zacharz, a wykład „
Obyczaj stołu zatrzymany w kadrze obrazu” wygłosi dr Anna Myślińska w d. Pałacu Biskupów Krakowskich.
Uczty przedstawiano już w sztuce starożytnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu w malarstwie ściennym i mozaikach. Miały oficjalny charakter, brał w nich udział władca, dostojnicy i dwór. Odmienne tradycje kulturowe wpływały na zróżnicowanie scen uczty, jedne odbywały się w pozycji siedzącej, inne – jak w Rzymie – w pozycji półleżącej. Można też zaobserwować odmienne kształty i materiały naczyń stołowych oraz podawanych potraw. Niektórym z uczt towarzyszyli nawet muzykanci. Uczty średniowieczne, renesansowe i barokowe urządzane były przy stołach, często z licznym gronem uczestników i obserwatorów. Srebra środka stołu zastąpiła w XVIII wieku porcelana. W XVII wieku w Niderlandach pojawił się w motyw przerwanego posiłku, jako przypomnienie Vanitas.
Z biegiem czasu obyczaj stołu uległ komercjalizacji. Pożywny rosół podawany na porcelanie zastąpiła zupa z puszki, a wykwintne dania – hamburger, odtwarzane przez artystów jako ikona współczesności. W podróż dotyczącą obyczaju stołu zaprasza Państwa dr Anna Myślińska.
Po wykładzie przewidziany jest wstęp na wystawę „O stołach i bankietach pańskich”.
(na podst. not. pras.)