Sobota, 27 czerwca 2026 - Cypriana, Emanueli, Władysława

"Stół pański" w relacjach cudzoziemców A A A

Z XV i XVI-wiecznych relacji m.in. Ambrozy Contariniego, Fulwiusza Ruggiera, Hieronima Lippomano czy Bonifacego Vanozzi, a także odwiedzających Rzeczypospolitą w wieku XVII m.in. Charlesa Ogiera, Guillaume de Beauplana, Jeana de Laboureur, Ulryka von Werdum i innych podróżnych zainteresowanych naszym krajem aż do końca XVIII wieku, możemy czerpać liczne informacje dotyczące (oprócz spraw państwowych) życia codziennego i barwnego życia wyższych sfer.

Wiele fragmentów wspomnień odnosi się do pańskiego stołu. Zafascynowani wszechobecnym na bankietach zbytkiem i bogactwem, cudzoziemcy opisują umieszczane na nim wspaniałe zastawy, potrawy oraz cały ceremoniał obowiązujący przy stole. Są to opisy pełne zarówno zachwytu, jak i zawierające negatywne opinie na temat zachowania uczestników, służby czy smaku podawanych potraw.

Wykład odbędzie się 28 lipca o godzinie 12.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wstęp wolny.

Źródło: MNKi

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 468 237
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności