Sobota, 27 czerwca 2026 - Cypriana, Emanueli, Władysława

Martwe natury A A A

Martwe natury były typowymi przedstawieniami dla sztuki holenderskiej XVII wieku,  rzadko spotykanymi gdzie indziej. Jednak poza walorem estetycznym, mnogością przedmiotów, materiałów i barw mogły wzbudzać niepokój. W kadrze obrazu nie było postaci ludzkiej, dominującej w tym czasie w sztuce pozostałych rejonów kontynentu. „Pyszne” kompozycje kwiatowe z drobnymi owadami, rozpoczęty posiłek, martwe ptactwo, czy elementy Vanitas (klepsydra, czaszka ludzka, więdnący kwiat) miały charakter symboliczny. Z jednej strony obrazy te były pochwałą życia, jego urody i bogactwa,  z drugiej przypomnieniem o przemijaniu, o ulotnej trwałości rozkwitłej róży.

Po wykładzie przewidziane jest wejście na wystawę czasową O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach. Spotkanie poprowadzi dr Anna Myślińska z Działu Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Kielcach. Wstęp wolny.

Źródło: MNKi
Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 459 701
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności