Lalki prezentują różne techniki animacji: począwszy od prostej kukły zamachowej, poprzez lalki stolikowe, jawajki, marionetki, lalki z teatru czarnego, a na nadmarionetach skończywszy. Można w nich dostrzec inspiracje różnymi kulturami: żydowską, arabską, chińską, romską, kulturą górali podhalańskich, antycznej Grecji, inspiracje polską sztuką ludową czy teatrem marionetek sycylijskich. Wystawa „Dookoła świata (i w zaświaty) potrwa do 3 marca 2019 roku.
Ekspozycja nawiązując tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkarskich w Rydze, towarzyszy festynowi „Niespodziewany początek jesieni. Święto kultury łotewskiej”, podczas którego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowano dla zwiedzających wiele atrakcji. Więcej o nich na stronie: www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,1301,niespodziewany_poczatek...
Teatr „Kubuś” w ramach festynu, oprócz wystawy, proponuje jeszcze godzinne warsztaty lalkarskie z konstrukcji i animacji lalek cieniowych, które rozpoczną się o godz. 16.00 w budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej. Dzieci pod okiem teatralnych plastyczek i reżysera będą mogły same wykonać lalki, a potem wystąpić z nimi w teatrze cieni.
Źródło: TLiA