Należy do nich popiersie w zbroi i z czerwoną kokardą pod szyją (II poł. XVII wieku) oraz portret reprezentacyjny en pied w zbroi i purpurowym płaszczu (XVIII wieku), pochodzące z kolekcji Wielopolskich z Chrobrza. Z tego samego zbioru wywodzi się odlew głowy kanclerza w brązie, wykonany wg Giacomo Monaldiego w XIX w. Do wysokiej klasy portretów dworskich należą również portrety żon kanclerza, Konstancji Krystyny z Komorowskich – dzieło autorstwa nieznanego malarza (ok. 1670) i Marii Anny Wielopolskiej Claude`a Callota (ok. 1678). Muzeum posiada całopostaciowe portrety reprezentacyjne dziadka, ojca i synów Jana Wielopolskiego.
Przez kolejne ożenki kanclerz Jan Wielopolski poszerzył majątek i wzmocnił rangę Ordynacji Pińczowskiej. Szczególnie ważnym dla losów ordynacji był jego ślub z Konstancją Krystyną z Komorowskich zawarty w 1665 roku.
Muzeum Narodowe zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela w muzeum” poświęcone kanclerzowi Janowi Wielopolskiemu i jego najbliższej rodzinie. Poprowadzi je dr Anna Myślińska. Wykład odbędzie się w kieleckim pałacu 2 września o godz. 12.00. Wstęp wolny.
Źródło: MNKi