Program:
- godz. 11.00-13.00 - warsztaty edukacyjne Dawne insygnia władzy a symbole narodowe w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach
Celem warsztatów jest przybliżenie historii polskich symboli narodowych. Ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak kształtowały się i zmieniały polski herb i godło, czym były znaki herbowe na chorągwiach i tarczach noszonych przez pospolite ruszenie w epoce nowożytnej, poznają także dawne insygnia władzy. A w części warsztatowej będą mogli zaprojektować herb oraz wykonać koronę i berło.
Wymagana wcześniejsza rezerwacja: edukacia@mnki.pl lub pod numerem telefonu 41 344 40 14 wew. 239.
- godz. 11.00 w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego odbędzie się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.
W Oddziale Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego prezentowana jest wystawa biograficzno-literacka, obejmująca lata dziecięca i szkolne pisarza; historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz pracę twórczą Żeromskiego. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” - płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.
- godz. 16.00 w sanktuarium marszałka Józefa Piłsudskiego zaprezentowane zostanie widowisko słowno-muzyczne ukazujące Kielce w pierwszych latach I wojny światowej i tuż po odzyskaniu niepodległości. Widowisko przygotowane zostało na postawie pamiętników, kronik i dostępnych relacji świadków tamtych wydarzeń, opisujących panujące wówczas nastroje społeczne, wygląd miasta, obawy mieszkańców, z towarzyszącą mu polską muzyka tamtego okresu.