14 lipca
Zaczynają się warsztaty artystyczne prowadzone przez konsultantów dla wokalistów, muzyków, tancerzy. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 9:00 i potrwają do 17:00. Zespoły taneczne będą doskonalić swoje umiejętności w Wojewódzkim Domu Kultury, wokaliści i muzycy w Domu Środowisk Twórczych „Pałac Tomasza Zielińskiego”, Domu Kultury „Zameczek”, Centrum Muzycznym Vanax oraz akademikach Politechniki Świętokrzyskiej.
Codziennie od godziny 10:00 do 14:00 w Miasteczku Festiwalowym przy al.Tysiąclecia Państwa Polskiego odbywać się będą zajęcia realizowane we współpracy m.in. z Muzeum Historii Kielc, Instytutem Dizajnu, Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś” i Młodzieżowym Domem Kultury.
W sobotę o godzinie 11:00 w świetlicy internatu ZSE spotkają się osoby związane z festiwalem od jego powstania. Będzie czas na wspólne wspomnienia, muzykowanie, zwiedzanie Kielc oraz udział w wydarzeniach festiwalowych.
Sobotni wieczór to ukoronowanie wytężonej pracy artystów występujących w koncercie „Gospodarze gościom”. O godzinie 20:00 w amfiteatrze Kadzielnia rozpocznie się koncert przygotowany przez wykonawców z naszego województwa, inaugurujący 45. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Scenariusz koncertu został przygotowany, aby uczcić podwójne stulecie świętowane w 2018 roku - 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego.
15 lipca
Młodzi artyści od rana będą uczestniczyć w warsztatach tanecznych, muzycznych i wokalnych w godzinach 9:00-17:00. O godzinie 10:30 w kościele pod wezwaniem św. Franciszka (u kapucynów) odbędzie się msza święta dla uczestników festiwalu. O godzinie 13:00 na kieleckim rynku odbędzie się piknik rodzinny przygotowany dla mieszkańców. O 15:00 na scenie na rynku rozpocznie się jedyny w swoim rodzaju Koncert Międzypokoleniowy. Kilka pokoleń osób związanych z festiwalem podczas swoich występów pokaże, że muzyka łączy ludzi, a niektóre z piosenek śpiewają wspólnie całe rodziny.