W okresie wakacyjnym w Energetycznym Centrum Nauki będą obowiązywać następujące tury zwiedzania.
wtorek - piątek:
09:00-10:30 warsztaty+wystawa lub wystawa
11:00-12:30 warsztaty+wystawa lub wystawa
13:00-14:30 warsztaty+wystawa lub wystawa
14:45-15:45 wystawa
sobota:
11:00-11:45 wystawa
12:00-12:45 wystawa
13:00-13:45 warsztaty lub wystawa
14:00-14:45 warsztaty lub wystawa
15:00-15:45 wystawa
16:00-16:45 wystawa
17:00-17:45 wystawa
WTOREK: Wyrysuj program – Ozoboty
Spotkaj się z Ozobotami – maleńkimi, wesołymi kuleczkami, które rozpoznają kolory i potrafią wykonywać polecenia. Narysuj im linię na zwykłej kartce papieru i zastosuj proste kolorowe komendy, żeby robot zrealizował misję, którą mu zlecisz. Zaprogramuj dzień rodzinie Glutobotów i dopilnuj, aby każdy wykonał prawidłowo wyznaczone zadanie.
ŚRODA: Jednym kliknięciem… – Photony, czyli programowanie z Grupą MAC
Jedno kliknięcie – tylko tyle dzieli Cię od rozpoczęcia przygody z programowaniem robotów. Poznaj z nami Photona – niezwykłego przybysza, który uczy się razem z Tobą i chce poznać nasz świat. Zostań jego przewodnikiem i kompanem do zabawy i korzystając z aplikacji multimedialnej razem wybierzcie się w niezapomnianą podróż do świata kodów.
CZWARTEK: Mamo, tato, a dlaczego warto „mieć nosa”?
Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów, to miały one swój początek już w prehistorii. Połączenie ziół i dymu palonej żywicy uzmysłowiły naszym praprzodkom, że mają do czynienia z pięknym zapachem. A jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia?
PIĄTEK: Mamo, tato, a dlaczego roztwór ma peHa?
Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.
Źródło: ECN