Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska ekspozycji przedstawiającej karykatury antyhitlerowskie autorstwa Stanisława Toegla, a w podziemiach zobaczyć zaaranżowany pokój biura paszportowego i celę więzienną. Zwiedzając schron, znajdujący się na terenie delegatury IPN, będzie można zapoznać się z przedmiotami związanymi z działalnością NSZZ Solidarność. Ponadto goście będą mogli zwiedzić magazyn główny oraz pracownię reprograficzną, gdzie zaprezentowane zostaną urządzenia wykorzystywane w procesie digitalizacji. Dla zwiedzających udostępniona zostanie również wystawa "Z archiwum kieleckiego IPN". Na gości czekać będą też inne atrakcje: pokaz filmów historycznych, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami oraz prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych. W czasie trwania tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zagrać w gry wydane przez IPN. Z myślą o najmłodszych pracownicy IPN przygotowali kącik dla dzieci, z kredkami i szablonami do kolorowania, gdzie w godz. 19:00-19:30 archiwiści będą czytać komiks „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”. W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego IPN.
Repertuar filmów podczas Nocy Muzeów:
⦁ „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki, 41 min. Film o wojnie polsko-bolszewickiej oraz bitwie warszawskiej z sierpnia 1920 r.
⦁ „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun, 57 min. Film o polityce zagranicznej i wewnętrznej ZSRS z uwzględnieniem relacji polsko-sowieckich w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej.
⦁ „KL Auschwitz-Birkenau. Anatomia Zbrodni”, reż. Beata Kołaczyk, 33 min. Film prezentujący prowadzone w Polsce śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
⦁ „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski, 50 min. Film o rzezi Polaków w Kisielinie na Wołyniu dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich w lipcu 1943 r.
⦁ „Zdobycie więzienia w Kielcach”, reż.: D. Walusiak, 29 min. Film o zdobyciu więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddział antykomunistycznego podziemia niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” w sierpniu 1945 r.
⦁ „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki, 32 min. Film o wydarzeniach w Kielcach przy ul. Planty, tzw. pogromie kieleckim z 4 lipca 1944 r.
⦁ „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45 min. Film o ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (Kwaterze Ł – tzw. Łączce) w Warszawie w 2012 r.
Proponowane godziny emisji:
Godz. 18.00 - „Cud nad Wisłą”, reż. Krzysztof Nowak-Tyszowiecki (41 min.)
Godz. 18.45 - „Marsz wyzwolicieli”, reż. Grzegorz Braun (57 min.)
Godz. 19.45 - „KL Auschwitz-Birkenau. Anatomia Zbrodni”, reż. Beata Kołaczyk (33 min.)
Godz. 20.30 - „Było sobie miasteczko…”, reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski (50 min.)
Godz. 21.30 - „Zdobycie więzienia w Kielcach”, reż.. D. Walusiak (29 min.)
Godz. 22.00 - „Pogrom czy mord? Kielce 4.07.1946”, reż. Artur Janicki (32 min.)
Godz. 22.30 - „Kwatera Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski (45 min.)
Zakończenie ok. godz. 23.15
Źródło: IPN