Koncert rozpocznie utwór Romualda Twardowskiego (ur. 1930), kompozytora, pedagoga, inicjatora międzynarodowego festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Dwuczęściowe Concerto breve z muzyką wywodzącą się z tradycji folkloru polskiego powstało w 1988 r. dla uczczenia XX-lecia Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Następnie usłyszymy I Koncert fortepianowy Raula Koczalskiego (1885-1948) – pianisty i kompozytora znanego przede wszystkim ze znakomitych interpretacji i wykonań dzieł Chopina. Podczas II wojny światowej znalazł się w Berlinie, gdzie był represjonowany przez władze niemieckie. Po wojnie powrócił do Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Atak serca w budynku uczelni, gdy przygotowywał się do występu, spowodował śmierć artysty. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu. Cała spuścizna kompozytorska Koczalskiego pozostałaby zapomniana, gdyby nie Jan A. Jarnicki, szef wydawnictwa Acte Préalable, który podjął poszukiwania w 2011 r. Rękopis prezentowanego dzisiaj koncertu fortepianowego został odnaleziony w 2013 r. Współczesna premiera dzieła odbyła się na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2016 r. Koncert, pełen lirycznych elementów, wyraźnie nawiązujący do twórczości Chopina, poznamy w interpretacji Joanny Ławrynowicz – znakomitej pianistki, laureatki prestiżowych konkursów pianistycznych, solistki i kameralistki znanej na całym świecie.
Po przerwie usszymy koncert Góry na orkiestrę symfoniczną Aleksandra Lasonia (1951), kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Cechami tej kompozycji, oprócz „potęgi brzmienia orkiestry symfonicznej”, jest m.in. „silna ekspresja, harmonia sfer”.
Na zakończenie – lubiany przez publiczność filharmoniczną Kościelec 1909 Wojciecha Kilara (1932-2013). Dzieło jest swoistym hołdem oddanym tragicznie zmarłemu pod Małym Kościelcem 9 lutego 1909 r. Mieczysławowi Karłowiczowi. Dramatyczno-tragiczna ekspresja utworu nawiązuje zarówno do podhalańskiego folkloru, jak i tradycji poematu symfonicznego, jako wielkiej romantycznej formy symfonicznej o charakterze programowym.
Koncert odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 19.00. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.
Źródło: FŚ