Kwaśne deszcze, chemia gospodarstwa domowego, warzywa, owoce, kosmetyki. Kwasy i zasady możemy odnaleźć wokół nas. W jaki sposób dowiedzieć się, która substancja jest kwasem, a która zasadą? Czym jest skala pH? Podczas warsztatów dzieci przeprowadzą doświadczenia, które pozwolą sprawdzić odczyn różnych substancji spożywczych. Poznają także, które warzywo może być naturalnym wskaźnikiem pH i jaki jest jego odpowiednik chemiczny.
Na familijne eksperymentowanie podczas zajęć Mamo, tato, a dlaczego… roztwór ma peHa? ECN zaprasza 7, 14, 21 oraz 28 kwietnia o godz. 13:00. Koszt udziału w zajęciach wynosi 8 zł/os. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach ECN. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu na wystawę.
O godz. 14:00 odbędzie się cykl Szyfrogram. To z kolei czas na samodzielne eksperymentowanie w laboratorium, najlepiej w grupie bądź w gronie rodzinnym. Zajęcia polegają na wyborze przez uczestników jednego z tajemniczych pudeł i postępowaniu według załączonej do niego instrukcji. Dopiero po złamaniu szyfru uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać znalezione w pudle, pozornie niezwiązane ze sobą przedmioty, aby rozwikłać naukową zagadkę i dowiedzieć się, który naukowiec wyprzedził ich w rozwiązaniu tego problemu i jak nazwał swoje odkrycie. Uczestnicy „Szyfrogramu” wykonując zadania krok po kroku, w nietypowy sposób, poznają nierzadko skomplikowane prawa nauki czy techniki.
Miłośników łamania kodów i szyfrów ECN zaprasza do rozwiązywania naukowych zagadek 7, 14, 21 oraz 28 kwietnia o g. 14:00. Zajęcia trwają 45 minut. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasach Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu na wystawę.
Źródło: ECN