Tematykę spotkania przedstawią prelegenci w swoich wystąpieniach:
- prof. zw. dr hab. Stanisław Wiech (Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) „Rosja i Rosjanie w dokumentach carskiej policji politycznej”.
- Łukasz Wołczyk (doktorant, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), „Kornela i Ludwika Zielonków droga na Syberię. Rosja w oczach zesłańców postyczniowych”.
- dr Bartosz Kułan (Kolegium Szkół Prywatnych), „Losy Zygmunta Bugajskiego podczas rewolucji w Rosji”.
- Beata Żelazny (doktorantka, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach), „Polska w propagandzie sowieckiej w latach 1941-1945”.
- dr Piotr Sławiński (Archiwum Państwowe w Kielcach, oddział w Sandomierzu), „Ślady społeczności rosyjskiej w Sandomierzu i okolicy”.
Podczas spotkania odbędzie się promocja szóstego tomu wydawnictwa Archiwum Państwowego w Kielcach „Świętokrzyskie studia archiwalno-historyczne” wydanego w końcu 2017 roku oraz „Miasto, ludzie, fabryka. Starachowice w założeniach Centralnego Okręgu Przemysłowego”, Starachowice 2017.
Dostępne do zwiedzania będą trzy wystawy: „Rosja i Rosjanie w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach". „Sztuka ludowa z Muzeum Wsi Kieleckiej” oraz „Znane i mniej znane ziemi kieleckiej” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach i Muzeum Historii Kielc. Czynny będzie punkt informacyjny „Archiwa rodzinne”, przy którym będzie można zasięgnąć porady, jak gromadzić i jak zadbać o prywatne zbiory rodzinne. Publikacje wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, wydawnictwa „Arslibris” w Końskich oraz księgarni „Światowid” w Kielcach będzie można zakupić na stoisku wydawniczym w holu głównym AP.
Organizatorami spotkania są: Archiwum Państwowe w Kielcach i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.