Ogólnopolska konferencja „Muzeoterapia” odbędzie się w dniach 11–13 kwietnia 2018 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Wstępem do naukowych debat będzie jednodniowe szkolenie z komunikacji i antydyskryminacji, po nim nastąpią dwie sesje: „Medytacja” (12 kwietnia) i „Transformacja” (13 kwietnia), zakończone dyskusją, w której każdy głos: naukowca, specjalisty, praktyka i osoby dysfunkcyjnej zostanie usłyszany.
Inspiracją do organizacji konferencji jest problem interakcji muzeum ze społeczeństwem i nowych wyzwań, związanych z projektowaniem uniwersalnym – dostosowaniem przestrzeni muzealnych i działań edukacyjnych do potrzeb osób niepełnosprawnych lub zagrożonych wykluczeniem. Współczesne muzeum nie jest już tylko instytucją wystawienniczą, ale również miejscem o potencjale dialogotwórczym. To muzeum gromadzi przedstawicieli różnych środowisk, którzy, nawiązując relacje z dziedzictwem kulturowym, tworzą nowe konteksty kulturotwórcze. Tym samym muzeum – wystawa – artefakt może stać się nowym bodźcem do pracy z osobami o specjalnych potrzebach. Taki wymiar relacji ujawnia nową formę muzeum, instytucji jeszcze bardziej otwartej, zmiennej, elastycznej i gotowej do upowszechniania wiedzy o kulturze wśród wszystkich warstw i grup społecznych, w szczególności tych marginalizowanych i dyskryminowanych. Poruszane zagadnienia będą dotyczyć kilku obszarów nauk społecznych, tj. muzeologii, psychologii, socjologii i antropologii kultury. Jednym z głównych inicjatorów konferencji jest Muzeum Narodowe w Kielcach, które, jako jedno z pierwszych w Polsce, zwraca uwagę na terapeutyczną rolę muzeum.
Sesja I – 11 kwietnia
Prowadzenie: Bartłomiej Piótrkowski, Dominika Cieślikowska
Szkolenie z komunikacji i antydyskryminacyjne
9.30 – rejestracja uczestników
10.00 – szkolenie z komunikacji
12.00 – przerwa
13.00–15.00 – szkolenie antydyskryminacyjne
Sesja II – 12 kwietnia
Prowadzenie: red. Piotr Sarzyński
Konferencja. Część pierwsza „Medytacja”
11.00 – rejestracja uczestników
12.00 – konferencja: prof. zw. dr hab. Elżbieta Zybert, dr hab. Dorota Folga- Januszewska, red. Bogdan Białek, dr hab. Robert Kotowski
13.40 – przerwa
15.00–17.00 – debata „The Long Table”
Sesja III – 13 kwietnia
Prowadzenie: Aleksandra Lanckorońska
Konferencja. Część druga „Transformacja”
9.30 – rejestracja uczestników
10.00 – prezentacja projektów artystycznych: dr Natalia Łakomska, Izabela Pawlak, Joanna Włudarzewska
11.00 – konferencja: dr n. med. Joanna Waniek, Robert Więckowski, Agnieszka Caban, Izabela Wójcik
12.40 – przerwa
14.00–16.00 – debata „The Long Table”
Źródło: MNKi