Zine – słowo pochodzące od angielskiego magazine. Jest to mała, prosta forma publikacyjna, często wydawana, drukowana i wykonywana własnym sumptem. Ziny są doskonałym narzędziemy ekspresji dla artystów: poetów, fotografów, ilustratorów – zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Przez lata ziny były kojarzone z subkulturami i mniejszościami społecznymi. Dziś weszły do kanonu kultury jako synonim niezależnego wydawnictwa. Na warsztatach w ID uczestnicy przekonają się, że ziny są prawdziwie demokratyczną formą, dowiedzą się jak wykonać nakład własnej publikacji w duchu DIY – zrób to sam.
Zajęcia potrwają cały dzień od godz. 10.00 do 19.00. Rozpoczną się wykładem i wprowadzeniem teoretycznym: rodzaje publikacji, wpływ technik druku, historia zinów. Następnie pojawią się zagadnienia techniczne: jak zbudować zina, jak zrobić makietę, jak zrobić impozycję, jak przygotować do druku, jaki papier wybrać. W dalszej kolejności każdy z uczestników przygotuje swój projekt z materiałów przyniesionych przez siebie lub przygotowanych przez prowadzącego warsztaty. Ostatnim etapem będzie druk nakładu, złożenie i zszycie – samodzielnie lub w zespołach, w zależności od przyjętego przez uczestników modelu pracy. Zwyczajem warsztatów prowadzonych przez Oficynę Peryferie jest, że po wydrukowaniu nakładu uczestnicy wymieniają się swoimi zinami.
Michał Chojecki - artysta wizualny, autor książek i projektów artystycznych. Założyciel Oficyny Peryferie, pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.
Oficyna Peryferie - warszawska pracownia grafiki i książki artystycznej. Działania Oficyny skupiają się przede wszystkim na dwóch dziedzinach. Pierwsza z nich to wciąż mało popularne w Polsce samodzielne wytwarzanie i wydawanie książek, zinów i grafik. Druga, nie mniej istotna, to edukacja - wykłady oraz rozbudowany programow warsztatów popularyzujących druk, self-publishing i rzemiosło. Oficyna powstała w styczniu 2014 roku z inicjatywy artysty Michała Chojeckiego. Przez ten czas wydała sześć artbooków (w tym ostatnio bestsellerowy "Jak zrobić książkę?”), serie autorskich druków kolekcjonerskich oraz przeprowadziła ponad 150 warsztatów w Polsce oraz m.in Włoszech, Danii i Holandii.
Liczba miejsc: 12
Zapisy: https://jakzrobiczina.evenea.pl/
Warsztaty płatne: 70 zł/os