Dzięki nieustępliwości rodziny, po latach, udało się odnaleźć grób bohatera i godnie go pochować. Główną postacią filmu jest żona Aleksandra Życińskiego Józefa, która doskonale pamięta moment, kiedy po raz pierwszy zobaczyła przyszłego męża – w 1943r. w lesie na Wykusie, do którego została wysłana przez ojca w celu przekazania meldunku mjr. Janowi Piwnikowi „Ponuremu”.
Józefa zakochała się od pierwszego wejrzenia. Po zakończeniu wojny, w lesie, Aleksander, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowych i Sił Zbrojnych, dowodzi oddziałem liczącym ok. 150 osób. Gdy okazało się, że żona jest w ciąży, postanowił, że opuszczą las. Jednak zanim to zrobili, zostali pojmani w obławie. Aresztowani, przez 4 miesiące byli przesłuchiwani i katowani, mimo że Życińska była w ciąży.
„Czesław Kaczmarek. Biskup niezłomny”
Film powstał z okazji 80-lecia sakry biskupa Czesława Kaczmarka. Jego zadaniem jest przypomnienie losów tej wielkiej i tragicznej postaci. W rolę biskupa Kaczmarka wcielił się Zdzisław Reczyński - aktor Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Rolę jego oprawcy zagrał Edward Janaszek - aktor Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W pozostałych rolach wystąpili: Marcin Brykczyński, Andrzej Cempura i Dawid Żłobiński z Teatru im. S. Żeromskiego. Zawodowych aktorów wspomagają rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcyjnej 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc.
Niekończące się przesłuchiwania, brak kontaktu ze światem, fałszywe zeznania, doprowadziły do procesu, na którym biskupowi kieleckiemu postawiono absurdalne zarzuty: „kolaboracji z Niemcami, usiłowanie obalenia ustroju PRL i propagandę na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców”. Biskup Czesław Kaczmarek stał się symbolem walki z komunizmem.
Projekcja filmów odbędzie się 9 marca o godzinie 9.00.
Źródło: KCK