W czasie lekcji „Częste mycie skraca życie, czyli podstawy higieny na wsi polskiej w okresie międzywojennym" opracowanej dla uczniów w wieku od 10 do 18 lat oraz dorosłych, jej uczestnicy poznają obyczajowość dworską i chłopską w zakresie higieny osobistej oraz higieny przestrzeni życiowej. Porównanie obu społeczności pomoże zrozumieć różnice oraz podobieństwa postrzegania tych tematów przez chłopów i mieszkańców dworów. Lekcja będzie miała charakter wykładu z wykorzystaniem pomocy naukowych.
Warsztaty "Jak budowano domy w dawnej wsi" są przeznaczone dla dzieci klas od I do III szkoły podstawowej. Ich uczestnicy zdobędą wiedzę na temat dawnych drewnianych konstrukcji domów (zrębowy, sumikowo - łątkowy). Podczas zajęć uczestnicy będą składać domy z uprzednio przygotowanej siatki geometrycznej, „ozdabiając” je na podstawie zdobytych wcześniej informacji o konstrukcjach domów.
Podczas warsztatów „Gdzie mieszkają zwierzęta” przeznaczonych dla uczniów klas od I do IV szkoły podstawowej, dzieci odwiedzą zagrodę ze Ślęzan, której gospodarzami są zwierzęta hodowane w Muzeum Wsi Kieleckiej (kozy, owce, konie, krowy, gęsi, kury, indyki). Dzieci dowiedzą się, jak nazywały się poszczególne pomieszczenia inwentarskie, w których przetrzymywane były zwierzęta, w jaki sposób dbano o zwierzęta, a także, które i dla jakich pożytków hodowane były na dawnej polskiej wsi.
W minionym roku w Parku Etnograficznym w Tokarni zostało przeprowadzonych niemal 250 lekcji i warsztatów muzealnych. Najpopularniejszymi były: "Dawne gry i zabawy ludowe", "Zdobywamy sprawność pradziadków', "Tradycyjne garncarstwo ludowe", "Warsztaty wykonywania lalek-motanek". Zajęcia te nadal pozostają w ofercie Muzeum Wsi Kieleckiej.
Źródło: MWK