Na wystawę składają się zdjęcia dokumentów, wycinki z prasy oraz liczne fotografie, które ukazują okoliczności powołania i działalność rządów Wincentego Witosa w latach 1920-1926 w trzech odsłonach.
Od 24 lipca 1920 roku do 13 września 1921 roku był premierem koalicyjnego Rządu Obrony Narodowej, kładąc niepodważalne zasługi dla wzmocnienia potencjału obronnego państwa, konsolidacji społeczeństwa i wsparcia wysiłku wojennego Rzeczpospolitej przez masy chłopskie. W okresie kierowania przez Witosa państwem doszło do uchwalenia przez sejm Konstytucji Marcowej, podpisania pokoju z Rosją Radziecką, zainicjowano prace nad konkordatem z Watykanem, przeprowadzono plebiscyt na Górnym Śląsku, ujednolicono administrację państwową i szkolną. W listopadzie 1922 roku doprowadził do układu z Chrześcijańskim Związkiem Jedności Narodowej (endecją), na mocy którego Maciej Rataj został marszałkiem sejmu. Od 28 maja do 14 grudnia 1923 roku kierował gabinetem centroparwicowym, opartym na koalicji PSL „Piast” i endecji. Z uwagi na wielkie problemy gospodarcze, hiperinflację, napięcia społeczne i rozłamy we własnym stronnictwie nie udało się posunąć naprzód kwestii reformy rolnej. 10 maja 1926 r. Witos zdecydował się po raz trzeci na objęcie kierownictwa rządu, obalonego przez zbrojny przewrót Józefa Piłsudskiego (15 maja). Po kilku tygodniach Wincenty Witos wrócił do czynnej działalności politycznej i organizacyjnej w szeregach PSL”Piast”. W latach 1929-1930 należał do współinicjatorów i czołowych organizatorów bloku Centrolewu. W latach trzydziestych XX w. stał się symbolem antysanacyjnej postawy całej wsi i niekwestionowanym przywódcą chłopów polskich. Był uhonorowany najwyższymi odznaczeniami polskimi, m.in. Orderem Orła Białego w 1921 roku.
Przez najbliższe tygodnie wystawa o Witosie będzie prezentowana w siedzibie starostwa. Następnie pojedzie do szkół na terenie powiatu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kielcach