Warsztaty połączone ze zwiedzaniem dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych będą odbywać się:
– od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 11.00, 11.30 – 13.30 (oprócz zajęć i warsztatów można odwiedzić wystawę “Energia”, która będzie udostępniana w godzinach 14.00 – 15.30).
– w soboty 13.00 – 13.45, 14.00 – 14.45 (zajęcia w laboratorium). Zwiedzanie wg planu godzin zwiedzania dla każdej soboty.
Naukowy KingSajz
wtorek – piątek godz. 09.00 – 11.00, sobota godz. 13.00 – 13.45
„Alicja w krainie czarów”, „Tajemnica zielonego królestwa”, „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”, „Interkosmos”, „KingSajz”… zapytacie, co te filmy mają ze sobą wspólnego? Jak zwykle wszystko sprowadza się do ciekawości świata, a w tym przypadku tego zauważalnego dopiero pod lupą. To ciekawość przywiodła człowieka do pragnienia posiadania mocy pozwalającej na zmniejszanie i powiększanie przedmiotów, a nawet… ludzi. Marzenie pozostało wprawdzie marzeniem, ale nauka i tym razem poszła o krok dalej.
Co prawda w ferie w laboratorium ECN uczestnicy nie będą oglądać bajek fantasy, ale dowiedzą się czym jest termokurczliwość i polimer, co to jest skala i do czego służy. Poznają tworzywa termoplastyczne, użyją piekarnika i zdobędą wiedzę pozwalającą przenieść się w mikroskopijny świat marzeń.
206 kości
wtorek – piątek godz. 11.30 – 13.30, sobota godz. 14.00 – 14.45
Czy wiecie, że najstarszy fragment ludzkiego szkieletu, liczący około 2,8 mln lat, odnaleziono w 2013 r. w Etiopii? Jak to możliwe, że ze wszystkich tkanek ludzkiego organizmu, to właśnie kości zachowały się tak długo? Co decyduje o ich trwałości i umożliwia archeologom uzyskanie cennych informacji na temat naszej przeszłości? Odpowiedzi na te pytania dzieci i mlodzież poznają przychodząc na warsztaty do ECN. Przy okazji zabawy dowiedzą się, jaką rolę pełni ludzki szkielet, a wykonując ruchomy model dłoni przekonają się, jak wiele kości jest potrzebnych, aby zacisnąć ją w pięść. Poznają też nowego mieszkańca Energetycznego Centrum Nauki – Konstantego, który zaprezentuje uczestnikom warsztatów, która kość jest najdłuższa, a która nie łączy się z żadną inną.