23 listopada o godzinie 19.30 w Kieleckim Centrum Kultury zaprezenowane zostaną trzy filmy. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Cichmiński – krytyk filmowy, dziennikarz, kierownik działu marketingu i promocji Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy.
„Telefono” – reż. Marcin Wrona
"Telefono" to pierwszy film z udziałem kultowego reżysera Pedro Almodovara, a dokładnie... jego głosu. W roli głównej wystąpiła Ewa Kasprzyk, która w Patty Diphusę - gwiazdkę filmów porno wymyśloną przez Almodovara wcieliła się już wcześniej w monodramie będącym adaptacją felietonów i opowiadań hiszpańskiego reżysera. Kilkuminutowy film Marcina Wrony powstał dla Europejskiej Akademii Filmowej. Jego premiera odbyła się podczas ceremonii wręczenia nagród Akademii w Barcelonie w grudniu 2004 roku.
„Aria Diva” – reż. Agnieszka Smoczyńska
Zrealizowana na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet - wychowującej dzieci mężatki i divy operowej. Debiut Agnieszki Smoczyńskiej zdobył w 2008 Srebrnego Lajkonika w Krakowie i Nagrodę Specjalną w konkursie "Młode Kino Polskie" w Gdyni.
Wydaje się, że Basi (Gabriela Muskała) niczego do szczęścia nie brakuje, ma kochającego męża, dwójkę wspaniałych dzieci, pomimo ukończonych studiów, czuje się spełniona prowadząc dom. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się diva operowa (w tej roli Katarzyna Figura), która uwodzi Basię swoim głosem. Między kobietami zawiązuje się przyjaźń, która przeradza się w zaskakujące dla obu kobiet uczucie. Do czasu, kiedy jedna z nich nie staje przed wyborem...
Scenariusz filmu zrealizowanego w ramach programu "30 minut", powstał na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk pt. "Ariadna na Naksos".
„Koniec świata” – reż. Monika Pawluczuk
Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają, często niepotrzebnie, pogotowie, jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.
Źródło: KCK