Poniedziałek, 20 stycznia 2025 - Fabioli, Miły, Sebastiana

Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie A A A

Cezary Chlebowski (1928–2013) – dziennikarz, publicysta, powieściopisarz i historyk. Od początku 1944 r. uczestnik konspiracji w szeregach Armii Krajowej pod okupacją niemiecką. Do 1950 r. członek Związku Harcerstwa Polskiego. Autor 17 książek (wiele z nich wielokrotnie wznawiano), w większości poświęconych działalności konspiracyjnej i partyzanckiej jednostek AK podczas II wojny światowej, głównie na terenie centralnej Polski, Nowogródczyzny i na ziemiach na wschód od przedwojennych granic Rzeczypospolitej. Po opublikowaniu "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" (1. wyd. w 1968 r.) był przez kilkadziesiąt lat zaangażowany w upamiętnienie osoby jej głównego bohatera, porucznika cichociemnego Jana Piwnika, i dowodzonego przezeń Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury”, a także w działania na rzecz sprowadzenia prochów Jana Piwnika z ziemi nowogródzkiej na rodzinną Kielecczyznę.

Wiosną 2017 r. nakładem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” ukazało się ósme, zaktualizowane i poszerzone wydanie książki Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Jest to jeden z najsłynniejszych reportaży historycznych w dziejach Polski po 1945 r. Opowiada w wartki sposób o życiu i służbie cichociemnego płk. Jana Piwnika ps. „Donat”, „Ponury”. Poprzez pryzmat życiorysu oficera Policji Państwowej, oficera Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Armii Krajowej ukazane zostały losy całego pokolenia Polaków, które dojrzewało w II Rzeczypospolitej i walczyło o jej wolność w latach 1939–1945.

Od premiery książki w 1968 r. na legendzie „Ponurego” wychowało się kilka pokoleń Polaków. Sylwetka partyzanckiego dowódcy przeszła do historii popularnej. Uroczysko Wykus w Puszczy Świętokrzyskiej znane jest fascynatom II wojny światowej, a także działaczom opozycji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Dzisiaj nadal polana na Wykusie – w miejscu partyzanckiego obozowiska – tętni życiem podczas dorocznych czerwcowych uroczystości kombatanckich.

Centrum Edukacyjne IPN zaprasza 19 października o godz. 16.00 na spotkanie poświęcone książce dr. Cezarego Chlebowskiego „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” i przygotowywanemu na jej podstawie filmowi. Na temat losów autora, fenomenu książki, a także powstającej na jej podstawie ekranizacji filmowej porozmawiają dr Marek Jedynak – historyk z Delegatury IPN w Kielcach, reżyser Konrad Łęcki – twórca filmu „Wyklęty” oraz Sławomir Szmal – zawodnik PGE Vive Kielce i reprezentant Polski w piłce ręcznej. Spotkanie poprowadzi dr Michał Zawisza z Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”.


Źródło: IPN

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Barwy romantyzmu”

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można posłuchać koncertu symfonicznego...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Niedoparki” – premiera spektaklu w Teatrze „Kubuś”

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego zaprasza na pierwszą w nowym roku...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 352 177
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności