Projekt „
Kwiatki w betonie” zapoczątkowała grupa zapaleńców z Kielc, dla których ważna jest sztuka w przestrzeni publicznej. Akcja polegała na fotografowaniu prac z lat 1945-1989, które dodawały barw szarej rzeczywistości PRL-u. Grupa działała poprzez otwarte plenery fotograficzne, spotkania, wystawy i happeningi, zachęcając do dyskusji o tym, co pozostało w miejskiej przestrzeni po słusznie minionej epoce. Niektóre z utrwalonych obiektów przestały istnieć, jak budynek dawnej piekarni przy ulicy Głęboczka 3 czy mozaiki z herbem miasta zdobiące kieleckie przystanki. Sama akcja miała zwrócić uwagę na odchodzące bezpowrotnie „kwiatki w betonie”. Przecież niewiele brakowało, żeby unikatowy dworzec PKS w Kielcach został zamieniony w hipermarket.
W przedsięwzięcie zaangażowało się kilkadziesiąt osób, które nadesłały fotografie z całej Polski. Część uczestników wzięła udział w organizowanych w Kielcach i na terenie województwa świętokrzyskiego plenerach fotograficznych, a także w otwartych przeglądach zdjęć i innych spotkaniach. W grudniu 2012 roku ówczesny plon akcji był prezentowany na wystawie w Muzeum Historii Kielc. W marcu 2015 roku odbył się happening “Goździk dla sztuki”, który miał zwrócić uwagę na rzeźby w przestrzeni Kielc. To tylko niektóre z działań.
Akcja miała swoją inaugurację 9 marca 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Masłowie, podczas odsłonięcia odnowionego witraża autorstwa Adama Wolskiego. 7 października 2017 roku także w gminie Masłów – w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach – odbędzie się uroczyste podsumowanie ponad pięciu lat działań. Początek o godz. 15.30.
W programie:
- występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Masłowa
- projekcje multimedialne
- wykład prezesa ZPAR Oddział Świętokrzyski - Piotra Suligi pt. „Rzeźba plenerowa w Kielcach”
- specjalny pokaz Polskich Kronik Filmowych
- wernisaż wystawy "5 lat KwB"
- wystawa ze zbiorów Radosława Nowakowskiego "Klomby Liter"
- koncert zespołu Muozik/GIEC/Pastuszka/Szmidt
- retro kącik gier i zabaw dla dzieci
Wstęp wolny.
Współorganizatorem wydarzenia jest „Szklany Dom”, a sponsorami – Wodociągi Kieleckie i gmina Masłów. Patronat nad wydarzeniem objęły oddziały świętokrzyskie Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy i Związku Polskich Artystów Fotografików, organizatorzy współpracują też z Instytutem Dizajnu.
Przygotowano szereg niespodzianek. Najważniejszą będzie specjalny przejazd zabytkowym jelczem z Dworca PKS w Kielcach do Ciekot, z przystankiem w Masłowie. Odjazd ok. godz. 14.30, liczba biletów, w cenie 10 zł, mocno ograniczona! Szczegóły na temat dojazdu do Ciekot pojawią się na blogu
http://kwiatki-w-betonie.blogspot.com/
i profilu
https://pl-pl.facebook.com/kwiatkiwbetonie/
Kontakt dla dziennikarzy:
Kwiatki w betonie : Małgorzata Chmiel ( tel.606 216 262)
Centrum Edukacyjne Szklany Dom : Krystyna Nowakowska (tel. 664 746 664)
kwiatkiwbetonie@gmail.com
http://kwiatki-w-betonie.blogspot.com/
https://pl-pl.facebook.com/kwiatkiwbetonie/
Na podst. notatki prasowej.