Choć współcześnie stanowią tylko 30 proc. ludności Meksyku, to właśnie oni są rodowitymi mieszkańcami tego kraju. Zepchnięci do roli atrakcji turystycznej, zamieszkujący trudno dostępne tereny i małe miejscowości, dyskryminowani, meksykańscy Indianie będą bohaterami najbliższej "Niedzieli w muzeum". Wykład W krainie peyotlu i voladores. Indianie w Meksyku wczoraj i dziś odbędzie się w niedzielę, 1 października o godz. 12.00 w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.
Podczas wykładu poznamy Indian prekolumbijskich: Olmeków, Azteków i Majów oraz współczesnych: Indian Otomi, Hulicholi, Majów, Totonaków i innych. Usłyszymy o tradycyjnym rytuale odprawianym przez voladores czy polowaniu na kaktusa z meskaliną. Dowiemy się o współczesnej, kontrowersyjnej formie zarobku. Przyjrzymy się indiańskiemu rękodziełu, zachwycającemu feerią barw, kunsztem, pracochłonnością i precyzją wykonania. Zajrzymy do indiańskiej stolicy Meksyku San Cristóbal de las Casas i stolicy religijnej San Juan Chamula z kościołem, w którym tak samo oddaje się cześć katolickim świętym i prekolumbijskim bogom.
Wykład, który poprowadzi Agnieszka Kozłowska-Piasta, towarzyszy wystawie czasowej „Fantazmaty. Meksykańska i polska sztuka ludowa”. Wstęp wolny.
Źródło: MNKi