Ogólnopolska wystawa „Wisła w dokumencie archiwalnym” to prezentacja, do której zrealizowania zostały zaproszone wszystkie archiwa państwowe, których zasięg terytorialny obejmuje rzekę Wisłę.
W rezultacie przeprowadzonych poszukiwań Archiwum Państwowe w Gdańsku przygotowało wystawę, na której można podziwiać plany, mapy i zdjęcia obrazujące charakterystykę geograficzną Wisły, od jej źródeł do ujścia, archiwalia ukazujące Wisłę na tle historii i gospodarki od średniowiecza do końca Rzeczypospolitej szlacheckiej. Inne charakteryzują znaczenie Wisły w rozwoju handlu i żeglugi w okresie od rozbiorów do wybuchu II wojny światowej. Wśród tych ostatnich znajduje się m.in. pismo do prezydenta Sandomierza informujące o prawie wyłączności na zaprowadzenie i utrzymanie żeglugi parowej na Wiśle i jej dopływach przez spółkę Andrzeja hrabiego Zamoyskiego i Kompanię na terenie Królestwa Polskiego z 1859 r. (z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu). Pokazano również archiwalia związane z rozwojem tzw. miast nadwiślańskich (Kraków, Sandomierz, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Tczew czy Gdańsk). Następnie zasługują na uwagę archiwalia ilustrujące próby ujarzmienia rzeki, wyrządzone przez nią szkody, ale także ukazujące Wisłę jako miejsce odpoczynku, rozrywki, spotkań towarzyskich czy sportów rekreacyjnych.
W Kielcach, przy okazji VII Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, wystawę można obejrzeć w dniach 18-24 września 2017 roku na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.
Źródło: Archiwum Państwowe