Teatr Muzyki i Poezji Scena Autorska Studi, działająca od 1994 roku w Kieleckim Centrum Kultury, inauguruje sezon artystyczny 2017/2018 poetycko-muzycznym misterium, które jest próbą artystycznego zmierzenia się ze zjawiskiem uchodźctwa.
Mówi reżyser Marek Tercz:
- Wszyscy mamy od zarania coś z wygnańców, począwszy od wygnania z Raju na Ziemię, przez wygnanie z życia płodowego w dzieciństwo, wygnanie z dzieciństwa w dorosłość etc. etc. To określa się najprościej, iż jesteśmy nieustannie w drodze, w podróży, a kolejne jej etapy zmieniają nas i kształtują ,jakby na nowo, ale też zmieniają i kształtują otaczający nas świat. Dlatego odwołuję się do kultury, zwłaszcza muzyki, która bardziej łączy, niż dzieli w przekonaniu, że wszyscy wzajem mamy sobie coś do zaoferowania. Bo gdy przez kulturę się poznamy, to co nas różni stanie się naszą siłą. Tak rodziły się przecież całe cywilizacje, gdyż nie polityka, ani religia, ale właśnie kultura i sztuka przywraca może naiwną i być może bezpowrotnie utraconą wiarę, że wszyscy ludzie na świecie są jedną wielką rodziną. Kto wie, może to jedyna droga w świetle tragicznych zdarzeń po 11 września 2001 r.
Pieśni łemkowskie, grecko-ruskie, hebrajskie, syryjskie oraz oczywiście polskie, a także wiersze wybitnych poetów: Czesława Miłosza, Edwarda Stachury i Jana Twardowskiego zabrzmią w wykonaniu Anny Janickiej, Magdaleny Jarek-Matli, Katarzyny Kassiji Tercz i Jacka Dziubla, a całość dopełni Marek Tercz, który jest autorem misterium i gospodarzem.
Scena Autorska Studio zaprasza 22 września o godzinie 19.00.
Źródło: KCK