Organizacja zrzesza 195 państw członkowskich i 8 państw stowarzyszonych. Koordynuje działania służące rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej, wspiera wymianę doświadczeń między narodami. Do jej celów należy aktywizacja rządów i społeczności lokalnych na rzecz ochrony dziedzictwa kultury i przyrody, współpracy w dziedzinie nauki i edukacji oraz tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Lista Światowego Dziedzictwa należy do najbardziej znanych programów UNESCO. Wpisane na nią obiekty szczególnie cenne dla dziedzictwa narodowego. Siedziba UNESCO mieści się w Paryżu. Pierwszym dyrektorem generalnym organizacji był biolog i pisarz Julian Huxley. Obecnie jest nim Bułgarka Irina Bokowa.
W dziedzinie kultury organizacji przyświecają trzy strategiczne cele:
- wypracowywanie i wdrażanie norm prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa kulturowego
- ochrona różnorodności kulturowej i budowanie dialogu między kulturami i cywilizacjami w oparciu o poszanowanie praw człowieka i demokrację.
- wzmocnienie związków pomiędzy kulturą a rozwojem poprzez upowszechnianie dobrych praktyk i wymianę doświadczeń, na przykład w zakresie polityki kulturalnej.
Źródło: UNESCO