W czerwcu 1945 Sowieci sądzili w Moskwie porwanych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. 5 lat wcześniej Niemcy uruchomili największą fabrykę śmierci w dziejach ludzkości – obóz Auschwitz w Oświęcimiu. 20 i 21 czerwca 1940 roku w Palmirach Niemcy rozstrzelali blisko czterystu wybitnych Polaków, wśród nich Janusza Kusocińskiego, Macieja Rataja i Mieczysława Niedziałkowskiego. Z kolei 4 czerwca 1989 roku Polacy przy pomocy kartki wyborczej masowo odrzucili peerelowski porządek.
Grzegorz Majchrzak relacjonuje historię Haliny Góreckiej, która biegła w polskiej sztafecie 4x100 metrów po brązowy medal na Olimpiadzie w Rzymie i wraz z Teresą Ciepły, Ireną Kirszenstein i Ewą Kłobukowską po złoty w Tokio. Ale nie o sukcesy sportowe chodzi – w 1965 roku Górecka – jak to się wtedy mówiło – wybrała wolność, nie wróciła z zawodów sportowych w NRF. Jak to się odbyło, jakie były motywy, czy Górecka przyjechała jeszcze kiedyś do Polski – wszystko w tekście „Złota uciekinierka pod lupą SB”.
Czy i jak można sobie poradzić z przeszłością własnego ojca, który był SS- Sturmbannführerem? O tym dziennikarze „Pamięci.pl” rozmawiają z Martinem Pollackiem austriackim pisarzem, któremu dane jest zmagać się z takim doświadczeniem.
Oprócz tego inne ciekawe pozycje, recenzje, omówienia, kronika wydarzeń. Do pisma dołączamy dwie płyty. Pierwsza zawiera zapis z posiedzenia Komitetu Obywatelskiego sprzed ćwierci wieku. Druga zaś dwa filmy: historię życia Krystyny Kuty – działaczki opozycyjnej – w wolnej już od komunizmu Polsce oraz część cyklu „Kronika Auschwitz”.
Numer będzie można kupić w sieci Empik Miesięcznik dostępny jest również w prenumeracie.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej