29 maja (piątek), godz. 18.00
Małe Kino: Projekcja filmu produkcji hiszpańskiej „Piętno”, reż. Marti Sans
„Piętno” powstało z potrzeby autora, Martí Sansa, wytłumaczenia sobie powodów, dla których przez 50 lat lekceważył prawie wszystko, co dotyczyło tradycji, będącej częścią jego kulturowego i genetycznego dziedzictwa. Dzięki wywiadom z piętnastoma ekspertami film ten rozwija historię i kolejne mutacje judeofobii, począwszy od oskarżeń ze strony chrześcijan o „bogobójstwo” aż do wyłonienia się nowoczesnego państwa Izrael.
Pokaz pofestiwalowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
Martí Sans i Sallares urodził się w 1954 r. W roku 1982 stworzył Altervideo, by pracować nad edukacją dotyczącą środowiska naturalnego i pracą społeczną. Od 1990 r. poświęcił się tworzeniu i produkowaniu filmów dokumentalnych, reklam i filmów video. Był stałym współpracownikiem Video Actualidad i wykładowcą video w różnych szkołach. Opublikował książkę Tíntin, grandezas y miserias de un mito que cumple 50 anos. Organizuje i prowadzi tematyczne forum filmowe, takie jak bieżący cykl dokumentalny.
3 czerwca (środa), godz. 18.00
Małe Kino: Projekcja filmu produkcji holenderskiej „Żołnierz na dachu”, reż. Esther Hertog
W Hebronie na Zachodnim Brzegu, jednym z ważniejszych świętych miejsc zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów, pośród 120 tysięcy Palestyńczyków mieszka około 800 ekstremistycznych żydowskich osadników. Przez trzy lata Esther Hertog filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia. Osadników strzeże cały batalion żołnierzy rozmieszczonych na dachach miasta.
Pokaz pofestiwalowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
Esther Hertog urodzona w 1978 r. w Amsterdamie w wieku 12 lat wyemigrowała z rodziną do Izraela. Tam uczęszczała do szkoły artystycznej i studiowała fotografię. Uzyskała tytuł magistra antropologii wizualnej w Centrum Granada na Uniwersytecie w Manchesterze. Po skończeniu studiów pracowała jako operatorka, researcherka i montażystka przy kilku filmach w Holandii, na Bliskim Wschodzie i w Rwandzie.
Źródło: Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego