W sobotę, 6 czerwca, wyruszy rajd szlakiem Tadeusza Kościuszki. Trasa rajdu wiedzie przez tereny powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego. Tego dnia 1794 roku do Małogoszcza przybyły powstańcze wojska Tadeusza Kościuszki po stoczonej bitwie pod Szczekocinami przeciwko połączonym siłom armii rosyjskiej i pruskiej. Wojska polskie przebywały tutaj do godzin popołudniowych 9 czerwca 1794 roku, kiedy to wyruszyły w stronę Kielc. Rannych, wśród których był słynny chorąży grenadierów Bartosz Głowacki umieszczono na plebani, w kościele Św. Krzyża oraz „Betanii”, które zostały zamienione na lazarety. Pochowano tu również dwóch walecznych generałów: Józefa Wodzickiego i Jan Grochowskiego.
W tym roku po raz drugi organizowany jest rajd pieszy upamiętniające te wydarzenia. Uczestnicy odwiedzą miejsca, w których przebywał Tadeusz Kościuszko wraz ze swoim wojskiem.
Rajd rozpocznie się 6 czerwca o godzinie 10.00 gawędą historyczną na terenie założenia dworskiego w Ludyni (na terenie posiadłości dworskiej, we dworze modrzewiowym z połowy XVIII w. przebywał Tadeusz Kościuszko). O godzinie 11.00 uczestnicy wyjdą na trasę rajdu. Zakończenie rajdu przewidziane jest na godzinę 15.00 w Zagrodzie Edukacyjnej "Ostoja Dworska" Leśnica 112. W plenerach zabudowań zagrody będzie zorganizowane obozowisko powstańcze, pokaz grup rekonstrukcji historycznych, wystawa obrazów , przedmiotów i broni z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej oraz odbędzie się słuchowisko pt. „Racławice w scenerii obozowiska powstańczego”. Przewidziana jest Noc z Historią - biwak historyczny.
Szczegółowe informacje, regulamin rajdu: Przewodnik Świętokrzyski, tel. 663 530 787,
https://www.facebook.com/zagrodaedukacyjna.ostojadworska. Informacje o imprezie dostępne są również na stronie Urzędu Miasta i Gminy Małogoszcz i Urzędu Gminy Krasocin.
Źródło:
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu