Bibliotekarki od lat borykają się ze stereotypami dotyczącymi swojego zawodu. Dlatego wiele z nich skutecznie je przełamuje, organizując zaskakujące inicjatywy kierowane do szerokiego grona czytelników swojej biblioteki, przy okazji odmieniając oblicze swojego miejsca pracy i tworząc z bibliotek centra wydarzeń kulturalnych. Właśnie takie bibliotekarki, niezależnie od wielkości miejscowości, w której pracują, mają szansę na dwa stypendia im. Olgi Rok przyznawane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Dzięki swojej aktywności, mogą wygrać pieniądze na spełnienie marzeń związanych z rozwojem osobistym. Wnioski można składać do 8 lipca br.
Stypendia im. Olgi Rok są finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Anny Rok, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę swojej babci – bibliotekarki. Założycielka funduszu gorąco zachęca bibliotekarki z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie:
W ten weekend cała Polska będzie żyć wyborami prezydenckimi, ale - powiedzmy sobie szczerze - dla jakości naszej lokalnej demokracji, dla przyszłości naszych dzieci i rozwoju polskiej kultury dużo ważniejsze są mądre bibliotekarki. Takie pełne zapału, z pomysłami i potrafiące dotrzeć do ludzi. Znacie Państwo taką? To proszę namówcie ją koniecznie, żeby wysłała zgłoszenie!
Do zgłoszeń zachęca również Katarzyna Heród, wyróżniona w ubiegłorocznym konkursie:
Udział w konkursie dał mi absolutną pewność, że to, co robię jest ważne, potrzebne i po prostu dobre. Poczułam, że moje praca została doceniona. Poczułam się pewniejsza siebie i teraz już wiem, że idę dobrą drogą. Kiedy dopadają mnie wątpliwości czy poradzę sobie z jakimś zadaniem, myślę " Kaśka! Jesteś jedną z wyróżnionych w konkursie Olgi Rok, kto jak nie Ty? Działam więcej, uwielbiam to, co robię i czuję się spełniona. Pokażcie swoje działania, pokażcie, jakie jesteście! Zainspirujcie siebie i innych! Wypełnienie formularza to chwila refleksji nad samą sobą, która okazuje się czymś niezwykłym.
W tym roku bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o stypendium w dwóch kategoriach konkursowych: placówka biblioteczna mniejsza oraz placówka biblioteczna większa. Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii wynosi 5 000 zł. Celem konkursu jest przede wszystkim wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.
Bibliotekarki mogą przesyłać zgłoszenia do 8 lipca na adres: stypendiumolgirok@filantropia.org.pl. Do zgłoszenia mogą dołączyć list polecający np. od osoby korzystającej z biblioteki, innej bibliotekarki lub przedstawiciela samorządu czy innej lokalnej instytucji, artykuły prasowe potwierdzające osiągnięcia, a także zdjęcia ilustrujące prowadzone projekty. Formularz wniosku i regulamin są dostępne na stronie
www.projektbabcia.pl.
Wśród laureatek i wyróżnionych w czterech poprzednich edycjach Konkursu im. Olgi Rok są kobiety, które udowadniają, że bibliotekarka nie musi być nudna. Jedną z nich jest Krystyna Pszczółkowska, która w wieku 50 lat nauczyła się obsługiwać komputer. Dziś sama uczy innych. Z kolei Anna Fabrykiewicz z Okonina, co miesiąc pakuje książki do samochodu i jedzie z nimi do trzech sąsiednich miejscowości. Trochę starsza od niej Anna Czachorowska z Jabłonny zaprosiła do swojej biblioteki Ninę Andrycz, Danutę Stenkę, Ernesta Brylla czy Danutę Wałęsę. Każda z nich nie boi się marzyć i swoich marzeń realizować. Wspólne czytanie, dyskusje o książkach, oglądanie i kręcenie filmów, a nawet… bieganie – to tylko kilka spośród aktywności, jakie Magdalena Turska wprowadziła do małej biblioteki w Kłodawie. W swoim wniosku napisała
: czasami jest ciężko, opadają skrzydła, a rzeczywistość wydaje się bezbarwna. Myślę, że obecny czas to mój kluczowy moment, gdy zaczęłam pojmować, że zapuściłam korzenie w miejscu, które rokuje dalszy mój rozkwit. Pani Magdalena Hankiewicz z Radkowa organizuje sobotnie warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, stworzyła czytelnię internetową. Wśród planów na najbliższe lata jest więcej miejsca dla czytelników i bardziej przyjazna przestrzeń, ale – jak pisze pani Magdalena –
mury to nie wszystko.
Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadząca Program Rozwoju Bibliotek skierowany do placówek bibliotecznych w małych miejscowościach.
Kim była Olga Rok? Jak działa fundusz Jej imienia? Jak można go wesprzeć? Dalsze informacje na stronie:
www.projektbabcia.pl.
Źródło:
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Fundacja Dobra Sieć