W 1869 r. John McGregor, szkocki odkrywca, przybywa do Palestyny by zbadać rzekę Jordan. Latem 2011 r. Effi i Amir, Izraelczycy, którzy przez ostatnie dziesięć lat mieszkali w Europie, rozpoczynają podróż śladami McGregora, zaczynając od źródła rzeki aż do Morza Galilejskiego. Będąc jednocześnie miejscowymi i cudzoziemcami, powoli przemieniają się z podróżników-badaczy w badanych podróżników, ponieważ ludzie spotykani po drodze śmiało indagują ich na temat powiązań z krajem, który opuścili.
Reżyser: Effi Weiss (ur. w Izraelu w 1971 r.) i Amir Borenstein (ur. w Izraelu w 1969 r.) tworzą duet artystyczny, który działa od 1999 r. Artyści wizualni – ich prace obejmują różne dyscypliny, takie jak video, performance, które pokazują w muzeach, centrach sztuki współczesnej i na festiwalach. Oprócz własnych projektów artystycznych współpracują z innymi artystami w charakterze montażystów, operatorów i projektantów efektów specjalnych. Na całym świecie prowadzą warsztaty video przeznaczone dla różnorodnych odbiorców.
14 maja (czwartek) godz. 18.00 - projekcja filmu „Regina” prod. Wielka Brytania, Węgry, Niemcy reż. Diana Groo
Regina opowiada historię Reginy Jonas (1902-1944), pierwszej na świecie rabinki. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego żydowskiego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Mimo, że wielu rabinów wyemigrowało z powodu nazistowskich prześladowań, Jonas niestrudzenie kontynuowała pracę w obozach koncentracyjnych i w wieku 42 lat została zamordowana w Auschwitz w 1944 r. in.)
Diana Groó jest reżyserką filmów fabularnych i dokumentalnych. Kształciła się w Budapeszcie i uzyskała licencjat na Wydziale Sztuki Uniwersytetu ELTE, a następnie tytuł magistra reżyserii filmowej i telewizyjnej Węgierskiej Akademii Filmowej w 2000 r. Jest współzałożycielką studia Katapultfilm (2002) i DunaDock (2013).
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego