Nowy projekt MFF Tofifest ruszył w trasę po kraju. „Movies from the heart of Poland” („Filmy z serca Polski”) to najlepsze, krótkie filmy ostatnich 15 lat, nagradzane na festiwalu w Gdyni, MFF Tofifest, IFF Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA. Znajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów. Filmy przeglądu łączy region kujawsko – pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy.
Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami – Toruniem i Bydgoszczą – ma wielkie filmowe tradycje sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy polskiego filmu jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska czy Leonard Pietraszak, ale też Niemiec Paul Weger, twórca klasyka kina grozy Golem (1920). Przed II wojną światową w Toruniu swój film kręcił Aleksander Ford późniejszy reżyser Krzyżaków, a Bydgoszcz chwaliła się trzema wytwórniami filmowymi i 20 kinami. W kujawsko – pomorskim powstawały takie obrazy jak Rejs, Prawo i pięść, Czterej pancerni, Tatarak i popularne seriale, jak Lekarze czy Prawo Agaty. Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do Potopu Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców Bolesław Michałek.
Prelegent - Jarosław Jaworski
Jeden z organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Specjalizuje się w prowadzeniu promocji i działań PR instytucji oraz organizacji związanych z kulturą, szczególnie z filmem i teatrem.
Wśród fabuł znajdziemy nagrodzony na ponad 30 festiwalach (w tym amerykański Slamdance i polska Gdynia) film "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego. „Koniec wojny" Tomasza Szafrańskiego z pierwszą rolą filmową, znanego z polskiej telewizji, niemieckiego showmana Steffena Mollera (Szafrański zasłynął później reżyserią seriali "Nowa" i "Naznaczony"). Pokazany zostanie też pierwszy, polski, krótki metraż nagrodzony BAFTA Scotland "Tajemnica spowiedzi" - niezależna produkcja nakręcona przez Agatę Jagodzińską. Będzie też krótka etiuda o losie Żołnierzy Wyklętych "Reszta jest milczeniem" Pawła Hejbudzkiego (znanego z dokumentu "Jestem Polakiem"). Część dokumentalna pokazów obejmuje m.in. nagradzany na kilkunastu zagranicznych festiwalach film Marcina Sautera "Za płotem", uhonorowaną w Brazylii i Polsce opowieść o najstarszym taksówkarzu w Toruniu "Taksówkarz" Ryszarda Kruka, czy nagradzaną wielokrotnie historię o ludziach w podmoskiewskim pociągu - "Elektryczka" Macieja Cuske.
Wśród wideoklipów zobaczymy teledyski grup Czesław Śpiewa, Bajzel, Sofa, Rejestracja i Fox realizowane w technikach rysunkowych, lalkowych i unikatowej - plastelinowej.
Kino Fenomen zaprasza 14 maja o godzinie 18.00.