Sobota, 18 stycznia 2025 - Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Maleniecka Noc Odkrywców A A A

Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zapraszają na plenerowy festiwal popularno-naukowy pn. „Maleniecka Noc Odkrywców: spotkania z wynalazkami”, który zorganizowany zostanie w ramach „Europejskiej Nocy Muzeów” 16/ 17 maja 2015 roku.

Mało kto z nas dziś wie, że za wieloma odkryciami naukowymi i wynalazkami o kluczowym znaczeniu dla rozwoju cywilizacji, stoją Polacy i polska myśl naukowo-techniczna. Tylko nieliczni wiedzą, że twórcą i wynalazcą kamizelki kuloodpornej był Jan Szczepanik, zwany ” polskim da Vincim”. Świat zawdzięcza również Polakom wynalazek: ręcznego wykrywacza min (Józef Kosecki), wycieraczki samochodowej (Józef Hofman), lampy naftowej (Ignacy Łukasiewicz) oraz powszechniej dziś w użyciu świetlówki (Stefan Pieńkowski). Gdyby nie badania Hilarego Koprowskiego nad wirusem polio, nadal Świat borykałby się z chorobą Heinego-Medina…

Podczas spotkania organizatorzy pragną przypomnieć historię powstania wybranych polskich wynalazków oraz ich dalszych losów. Niezwykła historia towarzyszy m.in. opracowaniu przez Jana Szczepanika, na początku XIX wieku, kamizelki kuloodpornej. Aktualnie jej koncepcja jest rozwijana przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” w Łodzi, w którym opracowano innowacyjny w skali światowej projekt kamizelki kuloodpornej opartej na cieczy reologicznej. O jej konstrukcji opowiadać będą dr inż. Marzena Feidyś i dr inż. Marcin Łandwijt z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa „Moratex” w Łodzi, w trakcie prezentacji popularno-naukowej pt. „Zbroja żołnierza XXI wieku”. W trakcie innej prezentacji, połączonej z doświadczeniami naukowymi, mgr Magdalena Kosacka przybliży nam wyjątkowy wynalazek, na który nie zwracamy uwagi, a którym jest…roślina. Inny z zaproszonych gości mgr Marcin Drabik z Zakładu Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach opowie o „Odkryciach astronomicznych polskich naukowców”... To tylko niektórzy z zaproszonych gości, którzy uświetnią „Maleniecką Noc Odkrywców”.

Na program wydarzenia składają się pokazy, prezentacje i eksperymenty naukowe, a także koncert muzyki elektronicznej połączony z iluminacjami świetlnymi oraz Piknik Astronomiczny. O 21.00 rozpocznie pracę mobilne planetarium, w którym nieodpłatnie wyświetlane będą multimedialne prezentacje planetarne poświęcone badaniu przestrzeni kosmicznej. W zaciemnionych miejscach rozstawione zostaną teleskopy i aparaty naukowe, za pomocą których będzie można dokonywać obserwacji majowego nieba. Pojawi się również łazik marsjański, skonstruowany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej.

Źródło: Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

 

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Barwy romantyzmu”

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można posłuchać koncertu symfonicznego...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Koncert Karnawałowy z Gwiazdą” w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego zaprasza na „Koncert Karnawałowy z Gwiazdą”, który...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 322 271
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności