Sobota, 18 stycznia 2025 - Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Poruszeni – zapis transcendentalny A A A

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace fotograficzne i obszerny album, tworzące artystyczną narrację o beatyfikacji i kanonizacji św. Jana Pawła II w Rzymie. Narracja podzielona została na mniejsze, opatrzone własnymi tytułami i stanowiące oddzielne opowiadania sekwencje.  Dwie z nich, „Photosacrum” i „The Babel's Tower - postscriptum” prezentowane były w ubiegłym roku  w Los Angeles/USA, gdzie zostały nagrodzone honorowymi wyróżnieniami w International Photo Awards - jednym z największych konkursów fotograficznych świata. Pozostałe prace prezentowane będą publicznie po raz pierwszy.

Zamysł projektu powstał w 2006 roku, tuż po śmierci Jana Pawła II - w czasie pierwszej wizyty autora w Watykanie. Nakreślony wówczas scenariusz, Paweł Opaliński systematycznie uzupełniał o zdjęcia wykonywane w czasie wizyt kolejnych, tak by powstała spójna, fotograficzna opowieść o emocjach i przeżyciach wykraczających poza możliwość naszego zmysłowego poznania. Jej tytuł odnosi się jednocześnie do poruszenia duchowego, emocjonalnego, jak i samej techniki fotografowania.

Jak pisze we wstępie do towarzyszącego wystawie albumu ks. dr. Paweł Tkaczyk - dyrektor Muzeum Diecezjalneg w Kielcach: „Drżenie ręki, nieodpowiedni ruch aparatem albo złe ustawienie soczewek obiektywu potrafią zepsuć efekty nawet najlepszej kompozycji. Nieostre lub poruszone zdjęcie jest zmorą każdego amatora i zawodowca. Znakomity kielecki fotografik Paweł Opaliński uczynił jednak z tej wady fotograficzną doskonałość. Sprawił, że stała się ona metodą artystycznego wyrazu, pozwalającą na oddanie emocji, wrażeń, wewnętrznych doświadczeń i przemyśleń, których w żaden inny sposób nie można wyrazić.”

Według autora połączenie technik specjalnych i artystycznych daje nieograniczone możliwości kształtowania fotograficznej narracji i w nim tkwi moc dokumentalna - zdolna przekazać zarówno fizyczność, jak i emocjonalność. Dla Pawła Opalińskiego postawa artystyczna jest wynikiem wewnętrznych przemyśleń. Można zatem być posłańcem ziemi i wykorzystując najdoskanalsze narzędzia fotograficzne, jakie kiedykolwiek powstały, relacjonować jej powolne umieranie, degenerację postaw ludzkich, upadek ideałów czy oczekiwanie na apokalipsę. Można też być posłańcem nieba i dzięki nowej technice wybiegać poza granice zmysłów, by stworzyć dokument ze świata, który przeczuwamy, a który jest dla naszej fizyczności niedostrzegalny, bo rozgrywa się równolegle do świata naszego.

Ks. Paweł Tkaczyk przywołując słowa mistrza fotografii i znakomitego teoretyka Andreasa Feiningera przypomina, że „przez połączenie możliwości technicznych i kreacyjnych fotografii może fotograf dokumentować rzeczywistość w formie wybitnych, znaczących zdjęć, pomocnych w lepszym zrozumieniu otaczającego nas świata i naszych bliźnich”. Wystawa fotografii Pawła Opalińskiego „Poruszeni – zapis transcendentalny” jest tego najlepszym potwierdzeniem.
 
Paweł Opaliński - ur. 23 lutego 1967 roku w Kielcach, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji, w tym kilkunastu layoutów prasowych, ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards/USA (dokument), Monochrome Awards/UK (portret) oraz te najważniejsze związane z krajobrazem Polskim: dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda i Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej.  Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Od 2010 związany jest z Instytutem Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Od 2011 roku pracuje również na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuk Pięknych i Projektowych WSINF w Łodzi, gdzie prowadzi autorską pracownię fotografii. W uczelniach artystycznych w Polsce prowadzi wykłady na temat projektowania i grafiki cyfrowej. W latach 2011-2014 pełnił funkcje wice prezesa Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików w Kielcach i członka Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie.
 
Partnerami wystawy są  Instytut Kultury Regionalnej i Dziedzictwa Narodowego ENKOLPION oraz Stowarzyszenie na rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej "Ars Sacra". Patronat artystyczny nad wystawą objął Związek Polskich Artystów Fotografików.
 
Wernisaż wystawy  Paweła Opalińskiego  „Poruszeni - zapis transcendentalny” odbędzie się 27 kwietnia ogodzinie 18.00. Wystawę można ogladać do 31 ierpnia 2015 roku w Muzem Diecezjalnym w Kielcach, ul. Jana Pawła II 3.

Źródło: Muzeum Diecezjalne w Kielcach

„Walentynkowy Weekend dla Zakochanych” z Katarzyną Pakosińską w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach zaprasza 14 lutego na „Walentynkowy...

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na „Barwy romantyzmu”

W najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie można posłuchać koncertu symfonicznego...

„Koncert z miłością w tle” – Walentynki z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”

W sobotę, 15 lutego, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się „Koncert z miłością w...

„Koncert Karnawałowy z Gwiazdą” w WDK

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego zaprasza na „Koncert Karnawałowy z Gwiazdą”, który...

Nie żyje znakomita świętokrzyska garncarka Elżbieta Klimczak

Zmarła Elżbieta Klimczak, wybitna garncarka z gminy Morawica. Była laureatką wielu konkursów...

XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda Płynie z Wysokości…”

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach organizuje XIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd, Pastorałek...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 319 996
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności