Celem projektu jest budowanie wśród uczniów świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski oraz akceptacji dla terenów chronionych: parki narodowe i obszary Natura 2000. Poprzez udział w projekcie uczniowie poznają bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej.
Dzięki atrakcyjnej formule programu, do którego przystąpiła gmina Wodzisław, łączącej naukę, gry i zajęcia terenowe, uczniowie szybciej i chętniej przyswoją wiedzę przyrodniczą. W I etapie programu uczniowie dowiedzą się o celach projektu, jego założeniach edukacyjnych, a także zostaną wprowadzeni w fabułę projektu. Następnie wspólnie z nauczycielami wyruszą na pięciodniową wyprawę na Zieloną Szkołę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym, korzystając z doświadczenia i wiedzy pracowników parku oraz jego zasobów, uczestniczyć będą w zajęciach terenowych i doświadczeniach przyrodniczych. Młodzież wcieli się w rolę badaczy – odkrywców i pozna walory przyrodnicze swojego regionu.
Zajęcia będą miały formę, przede wszystkim, ćwiczeń i zabaw terenowych, w oparciu o przygotowany przez Fundację program edukacyjny. Jednocześnie, jako reporterzy gazety „Misja Przyr(g)oda", każdego dnia zamieszczać będą swoje relacje na specjalnie dedykowanym profilu na Facebooku. Z najciekawszych wpisów powstaje gazetka „Misja Przyr(g)oda", którą wydaje Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i przesyła do szkół w ramach podsumowania programu. Kolejnym etapem programu będą zajęcia pozalekcyjne w szkole lub najbliższej okolicy szkoły, a których produktem finalnym będzie questing, czyli opracowanie folderu prezentującego ciekawe obiekty i walory przyrodnicze najbliższej okolicy, a polegającego na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.
Na tej podstawie uczestnicy projektu wezmą udział w ogólnopolskim konkursie własnoręcznie opracowanych szlaków i wykonanych prac projektowych. Najciekawsze prace są publikowane pn. „Nieodkryte szlaki", jako dodatek do gazetki „Misja Przyr(g)oda".
Realizacja projektu Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych jest możliwa dzięki podpisanej umowie współpracy między Gminą Wodzisław a Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund przy udziale dwóch szkół podstawowych.
Projekt Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu oraz środków własnych Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund.
Źródło: Urząd Gminy Wodzisław