W podkrakowskim pejzażu osadzał przy studni kobiety, Samarytankę, harpie oraz starców, którzy z biegiem czasu zastąpieni zostali przez wizerunek samego artysty, ukazanego jako Chrystusa.
Woda – źródło odrodzenia – przepaja treściami symbolicznymi również obrazy związane ze św. Janem Chrzcicielem, do których modelem był uczeń Malczewskiego – Mieczysław Gąsecki. Jego rysy ma również prorok z pustym naczyniem w dłoni na obrazie „Św. Jan Chrzciciel” z kolekcji kieleckiej (1911). Postać św. Jana, przedstawiona bez wody niosącej odrodzenie, odnosi się do zawiedzionych nadziei artysty, dotyczących niepodległości Polski.
Slow Art Day to działanie non-profit upowszechniające wiedzę o dziedzictwie kulturowym, skierowane do wszystkich, którzy chcą przyjemnie spędzić sobotnie popołudnie w muzeum i porozmawiać o kulturze. Niestety, badania statystyczne mówią, że zwiedzający spędza przed każdym dziełem sztuki jedyne 8 sekund. Wolontariusze na ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki przygotowali wachlarz pytań, które pobudzą wyobraźnię i zmuszą do wytężenia wzroku.